Värbamispraktika müüdid ja tegelikkus

Foto: Depositphotos
PRO tellijale

Paljud organisatsioonid väidavad, et järgivad värbamispraktikatega parimaid tavasid ja tänapäeva edukate ettevõtete põhimõtteid, võib reaalsus osutuda hoopis teistsuguseks. Tihti on praktika, millega töötajad kokku puutuvad, vastupidine sellele, mida ettevõtted avalikkusele räägivad. Näiteks võivad väärtushinnangud, mis näiliselt toetavad avatud suhtlemist ja koostööd, jääda edasiviivate tegevuste taga varju. Samuti võib värbamisprotsess ise olla ebaaus või mitte läbipaistev, mis seab kahtluse alla ettevõtte väärtuste autentsuse. Oluline on tuvastada ja käsitleda neid lõhesid, et tagada tõeliselt positiivne ja toetav töökeskkond, kus töötajad tunnevad end väärtustatuna.

Välja toodud punktid aitavad paremini mõista ja arvesse võtta, mida tööotsijad sageli unustavad või ei taju enne intervjuud. Tööandja tõlgendused ning kõhklused võivad olla seotud alljärgnevaga, ja need tähelepanekud võivad aidata kandidaate valmistuda tööotsinguteks ning luua tugeva ja professionaalse mulje potentsiaalsetele tööandjatele.

Välimus ja riietus

Teadlikkus ettevõtte riietusstandarditest on ülioluline ja tööotsija väljanägemine loeb. Uurige eelnevalt, kas ettevõttes on kindlad riietumisreeglid, et mitte jätta eksitavat esmamuljet. See on oluline ja osa ettevõtte brändist. Mittekohane riietus võib luua vale arusaama tööotsija sobivusest. Tehke ära kodutöö ja püüdke saada infot ettevõtte ootuste ja kultuuri kohta.


Vaimne tervis

Vaimne heaolu on oluline, kuid esimesel kohtumisel peaksite keskenduma oma oskustele ja teadmistele, mitte oma probleemidele ja vajadustele. Esimesel kohtumisel liigne keskendumine oma vaimsele väsimusele võib tekitada tööandjas kahtlusi tööotsija võimekuses panustada oma tööülesannete täitmisesse. Tööandjal võib tekkida mure, et kui ollakse korra läbi põlenud, siis ei pruugi ta olla tulevikus pühendunud töötaja, ning see võib tekitada küsimusi, kas saadakse hakkama keeruliste olukordade ja töös paratamatult ette tulevate stressiolukordadega. Need teemad ei ole tabu, kuid pigem sobivad hilisemate vestluste teemadeks.


Hobide jagamine

Kuigi hobid ja isiklikud huvid võivad näidata tööotsija mitmekesisust ja karismaatilisust, veenduge, et need ei varjutaks professionaalseid oskusi. Ohumärk võib olla, kui vestlusel kaldutakse liigselt hobide teemale ja tööandjal võib jääda mulje, et tööotsijal ei jää aega või huvi töö tegemiseks. Tööandjad otsivad tasakaalu isiksuse ja tööalaste võimete vahel.


Arvamus ja meeskonnatöö

Kindel arvamus võib olla positiivne, kuid liiga suure veendumuse näitamine, et just tööotsija viis maailma näha on ainuõige, võib tekitada tööandjas muret koostöövalmiduse osas ja jätta tööotsijast põikpäise mulje. Tööandjale võib jääda tunne, et tööotsija ei suuda kuulata teisi, arvestada teiste arvamustega ning teha meeskonnatööd. Kuulamisoskus ja teistega arvestamise võime on meeskonnatöös hädavajalikud.


Paindlik tööaeg

Paindlik tööaeg ja kodukontor on saanud paljudes töökohtades osaks igapäevaelus, aga mitte igal pool. Iga ettevõte ei saa seda endale lubada, vaatamata sellele, mis mulje on tööotsijal sõprade jutust jäänud. Uurige, kas ettevõte pakub paindlikku tööaega või kodukontorit. Kui ettevõtte töö toimub kohapeal ja kellast kellani, siis tööotsija tungivad nõudmised paindlikuks tööajaks või kodukontoriks võivad jätta mulje, et ei soovita seda tööd. Liigne nõudmine selliste tingimuste järele, kui ettevõtte kultuur seda ei toeta, võib anda vale mulje, et tööotsija ei taha tegelikult seal töötada.


Ausus ja otsekohesus

Ausus ja otsekohesus on positiivsed omadused, siiski tuleb arvestada konteksti. Aus ja otsekohene olemine ei tähenda, et üks osapool ei kuula teist osapoolt, ei ole viisakas ega ole valmis meeskonnatööks ning kompromissideks. Osades kultuurides võib otsekohesus tunduda ebaviisakana, mistõttu on oluline arvestada, kuidas osapoole suhtlemisviis võib mõjuda ja kuidas seda mõistetakse.


Oskuste ja arengu tasakaal

Töövestlusel rääkimine peamiselt õppimise soovidest ja planeeritud reisidest võib tekitada tööandjas muret tööotsija olemasolevate oskuste, isikliku arengu soovide ja ettevõtte tööülesannete täitmise vahel prioriteetide tasakaalu leidmise võimaluse pärast. Oluline on näidata, et tööotsijal on vajalikud oskused, aeg ja soov tööülesandeid täita. Areng ja õppimine on alati tervitatav, aga tööandja soovib, et ka töö saaks tehtud, ning et värvatud inimesel oleksid olemas oskused, enesedistsipliin ja valmisolek tähtaegadest kinni pidada ning oma tööülesandeid täita.


Ülekvalifitseeritus

Väljend “ülekvalifitseeritud” – sellesse lõksu langeda on oht nii tööandjal kui ka tööd otsivale inimesel. Tööandja võib ilma jääda heast, kogenud ja lojaalsest töötajast. Tekivad eelarvamused, kuna kandideerija on lõpetanud näiteks mitu korda kõrgkooli erinevatel suundadel ja pakutav töö võib kandideerija jaoks tunduda üksluine. Mõeldakse, et kindlasti hakkab tal igav ja ta ei püsi kuigi kaua.

Kandideerija jaoks on oluline siiralt seletada oma motivatsiooni ning avada tausta, miks just see töökoht ja ettevõte teda kõnetavad.


Endiste tööandjate kritiseerimine

Negatiivne suhtumine endistesse tööandjatesse või kolleegidesse võib jätta halva mulje. Professionaalsus tähendab, et igas ettevõttes on omad väljakutsed, ja tööandjad ei soovi näha kaeblevat kandidaati. Kui ollakse rahulolematu oma endiste tööandjate ja juhtide osas, võib uuele potentsiaalsele tööandjale jääda mulje: “Miks peaksime meie paremad olema?” Probleeme ja konflikte on igas meeskonnas. Mõned oskavad neid lahendada ja edasi liikuda, teised jäävad kinni ja süüdistavad teisi.


Töövahetuste sagedus

Liigne töökohtade vahetus, näiteks iga paari kuu tagant, võib tekitada tööandjates kahtlusi tööotsija pühendumise ja stabiilsuse osas. Kui on olnud palju lühiajalisi töösuhteid, selgitage ausalt nende põhjuseid, keskendudes sellele, mida olete õppinud ja kuidas see arendanud on.


Tänapäeva tööturul on töövõtjate ootused ettevõtetele muutunud järjest mitmekesisemaks. Lisaks traditsioonilistele ootustele nagu konkurentsivõimeline palk ja kindlustunne, otsivad töötajad järjest enam paindlikkust, töökoha turvalisust ja arenguvõimalusi. Samuti on töötajate seas tõusnud esile suurenenud huvi vaimse heaolu, töö- ja eraelu tasakaalu ning ettevõtte väärtuste ja kultuuri vastu. Organisatsioonid, kes suudavad nendele ootustele vastata, on tugevamas positsioonis, et leida ja hoida talenti pikemaajaliselt.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus:

Telli PRO esimeseks kuuks soodushinnaga 5 €
  • Pärast esimest kuud jätkub tellimus
    täishinnaga (24.99 eurot).
  • Sooduspakkumist saad kasutada ühe korra.
Säästad aastas -20%
Telli PRO aastaks 18.75 € / kuu Tavahind 24.99 eurot.
  • Kindlusta endale hea hind terveks aastaks, arveldamine käib kuupõhiselt.
Vali tellimuse tüüp
  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu

Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll