Küsimus: üleriigilise tervishoiutöötajate kollektiivlepinguga võimaldatakse ettevõtte töötajatele korralist puhkust 28 kalendripäeva ja lisapuhkust 5 päeva aastas. Osalise koormusega töötajatele vähem lisapuhkust jne. Osalise töövõimega töötajatel, kes töötavad osakoormusega on riigi poolt määratud põhipuhkuseks 35 kalendripäeva aastas. Neile see lisapuhkuse lepingupunkt ei laiene, kuigi sellest 35st päevast 7 maksab riik tööandjale kinni. Tööandjal on õigus saada osalise töövõimega inimeste eest sotsiaalmaksu soodustust, mida tööandja ka kasutab. Kas tööandjal on õigus selliselt käituda ja kas see on eetiline osalise töövõimega inimeste suhtes?
Vastab tööinspektsioon nõustamisjurist Kaire Saarep
Töölepingu seaduse (TLS) § 57 kohaselt on töötajal, kellel on määratud osaline või puuduv töövõime, õigus iga-aastasele 35-kalendripäevasele põhipuhkusele. 35-kalendripäevase põhipuhkuse eesmärk on see, et töötaja, kellel on määratud osaline või puuduv töövõime, saaks puhata vähemalt 35 kalendripäeva. Tegemist on eelkõige tervise hoidmise eesmärgil rakendatava pikema puhkusega.
See lugu on PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus:
- Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
- Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
- RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
- Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
- Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.