Küsimus: töötaja töötab väikeettevõttes ja viibis jaanuaris korralisel puhkusel 5 kalendripäeva. Töötasu maksti põhipalga ja tulemustasu ulatuses. Puhkusetasu eraldi ei makstud. Tööandja väitel ettevõttes eraldi puhkusetasu arvestust ei toimu, kui just töötaja ise soovi. Toimub pidev töötasu arvestus ja müügid, mis realiseeruvad puhkuse ajal, lähevad palgaarvestusse. Kuidas sellest aru saada?
Vastab Tööinspektsiooni ennetusosakonna juhataja Kaire Saarep:
Määruse nr 91 “Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord” § 1 lg 11 kohaselt puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu, kui töötajale maksti keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu. Kui töötaja on ettevõttes töötanud lühemalt kui kuus kuud, siis vaadeldakse neid kuid. Ehk kui töötaja on neil kuudel saanud üksnes muutumatu suurusega töötasu, siis jätkatakse muutumatu suurusega töötasu maksmist.
Kui töötajal on olnud muutuva suurusega töötasu, näiteks on saanud lisatasusid, ületunnitöötasu vms, siis tuleb puhkusetasu maksmiseks arvutada keskmine töötasu.
Paljudel juhtudel on töötasu säilitamine töötajale kasulikum kui keskmise arvutamine. Töötajale soodsamat sätet võib alati rakendada. Kui on muutuva suurusega töötasu, siis selleks, et teada, kas tööandja on puhkusetasu puhul korrektselt käitunud, on tarvis arvutada keskmine tasu ja võrrelda seda töötasu säilitamisega.