Suvi on käega katsuda ja aasta kõige aktiivsem puhkamiste aeg käes. Raamatupidajatele tähendab see puhkusetasude arvutamist ning väljamaksmist. Alljärgnev olgu selleks väike meeldetuletus.
Töölepingu alusel töötavate isikute (edaspidi töötaja) puhkuste kestus ja korraldus on sätestatud 1. juulil 2009 jõustunud töölepinguseaduses (TLS). Vastavalt sellele on töötajal õigus saada põhipuhkust 28 kalendripäeva iga töötatud kalendriaasta eest ehk 0,0767 puhkusepäeva iga töösuhtes oldud kalendripäeva eest (toim. liigaastal nt 2016 aga 0,0765).
Asudes tööle kalendriaasta keskel, arvestatakse põhipuhkust võrdeliselt töötatud ajale.
Põhipuhkus sõltub seega tööandja juures töötatud perioodi pikkusest. Väljateenitud puhkuse arvestamisel võetakse arvesse ka aeg, mil töötaja on ajutiselt töövõimetu, puhkuse aeg ning muu aeg, mil töötaja on seadusega määratud alustel tööülesannete täitmisest ajutiselt vabastatud (nt kollektiivlepingu alusel töötajate esindamine). Arvesse ei võeta aga lapsehoolduspuhkuse ja poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aega.
Puhkusetasud makstakse välja eelviimasel tööpäeval enne puhkuse algust või kokkuleppel ka puhkuse kasutamisele järgneval palgapäeval.
Kuna põhipuhkust antakse kalendripäevades, on ka puhkusetasu arvutamise ja väljamaksmise aluseks töötaja keskmine kalendripäevatasu (Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009. aasta määrus nr. 91 “Keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord”). Selle arvutamisel lähtutakse keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu töötaja teenitud töötasudest, mis on töötajale sissenõutavaks muutunud. Keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuu tähendab siinkohal kuud, millele langeb eelviimane tööpäev enne puhkuse algust.
Eelmainitud perioodi jooksul väljateenitud töötasud liidetakse ning jagatakse sama perioodi kalendripäevade arvuga. Kalendripäevad on seejuures vähendatud rahvus- ja riigipühade ning muude kalendripäevade võrra, mil töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise korral TLS-i § 19 alusel. Tähele tuleb panna olukorda, mil töötaja oli haige riigi- või rahvuspühal. Sellisel juhul vähendatakse kalendripäevi vaid haiguspäevade võrra.
Kui töötaja on tööandja juures töötanud vähem kui kuus kalendrikuud, arvutatakse töötaja keskmine kalendripäevatasu nende kalendrikuude eest, mil töötajale on töötasu sissenõutavaks muutunud. Kui töötaja on tööandja juures töötanud aga alla kalendrikuu ja tema töötasu pole veel sissenõutavaks muutunud, makstakse töötajale kokkulepitud tasu ning keskmist kalendripäevatasu ei arvutata.
Näide: Töötajal on puhkus perioodil 4. juuli – 10. juuli 2016. Puhkusetasu soovib töötaja enne puhkuse algust ehk 30. juunil 2016. Juunikuu palgapäev on 29. juunil. Keskmise kalendripäevatasu arvestamine hõlmab perioodi detsember 2015 – mai 2016. Töötajale maksti sel perioodil töötasu koos muutuvate lisatasudega 10 000 eurot. Aprillis oli töötaja haige 10 kalendripäeva. Antud ajavahemik sisaldab 183 kalendripäeva, millest rahvus- ja riigipühi on 9. Keskmise kalendripäevatasu leidmiseks jagame töötaja töötasu 10 000 eurot arvestuse aluseks oleva ajavahemiku kalendripäevade arvuga, millest on eelnevalt maha arvatud rahvus- ja riigipühade arv 9 ning haiguspäevade arv 10 ning saame tulemuseks 60,98 eurot. Töötaja puhkusetasu on seega 7 päeva x 60,98 eurot = 426,86 eurot. Kui töötajale oleks keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuuel kalendrikuul makstud muutumatut töötasu, siis puhkusetasu arvutamisel keskmist kalendripäevatasu arvutatud ei oleks. Puhkusetasu arvutamisel meie näite puhul tehakse 30. juunil raamatupidamises järgmine kanne: | |||
D – puhkusereserv D – sots.maksu ja töötusk.makse reserv K – töötasu võlgnevus K – sotsiaalmaksuvõlg (33%) K – töötuskindlustusmakse võlg (0,8%) K – töötuskindlustusmakse võlg (1,6%) K – kogumispensioni makse võlg (2%) K – tulumaksuvõlg (20%) | 426,86 eurot 144,27 eurot 329,19 eurot 140,86 eurot 3,41 eurot 6,83 eurot 8,54 eurot 82,30 eurot |
Puhkusetasu väljamaksmisel on oluline jälgida, et tulumaksuvaba miinimumi saab maha arvata vaid üks kord kalendrikuus. Seega, kui töötajale on samas kuus väljamakseid juba olnud, siis tulumaksuvaba miinimumi puhkusetasu arvutamisel enam rakendada ei saa.
TSD-l deklareeritakse puhkusetasu kui töötasu.