Küsimus: kuidas saab tööandja olla kindel, et uus töötaja ei lähe ettevõtet puudutavate teadmistega konkurendi juurde või ei asuta oma konkureerivat ettevõtet?
Vastab õigusbüroo Legal Room partner Keit Kukk:
Seda riski on võimalik muuta väiksemaks, kui töölepingus kokku leppida konkurentsipiirangus ja konfidentsiaalsuskohustuses.
Konfidentsiaalsuskohustuse jaoks tuleb lepingus kindlaks määrata, mis on tööandja jaoks konfidentsiaalne teave. Kokku saab leppida ka leppetrahvis, mida töötaja peab tööandjale maksma juhul, kui saladuse hoidmise kohustust rikutakse.
Konkurentsipiirangu puhul tuleb määrata kindlaks, millises valdkonnas piirang kehtib, milline on konkurentsipiirangu periood ning piirangu kehtimise ruum, näiteks et piirang kehtib Eestis.
Juhul kui tööandja soovib, et konkurentsipiirang kehtiks ka pärast töölepingu lõppu, siis peab tööandja maksma selle eest töötajale mõistlikku hüvitist. Oluline on ka teada, et kui konkurentsipiirangus kokku lepitakse ja tööandjal puudub töölepingu lõppemisel huvi selle järgimise vastu, tuleb piirang töötajale üles öelda, teatades sellest töötajale ette vähemalt 30 päeva kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.
Samuti saab konkurentsipiirangu järgimiseks kokku leppida leppetrahvis. Kohtupraktikas on kohus mõistlikuks lugenud leppetrahvi neli kuni kuus kuud.