Euroopa Pangandusjärelevalve EBA avalikustas õiglases väärtuses mõõdetavate positsioonide konservatiivse hindamise nõudeid harmoniseeriva regulatiivse tehnilise standardi (RTS) lõpliku eelnõu. Standardi eesmärk on aidata kaasa suurema kindlustustunde saavutamisele kauplemisportfelli positsioonide õiglase väärtuse hindamisel. Standard saab olema Euroopa ühtsete panganduseeskirjade kogumiku osa.
Standardis sätestatakse õiglases väärtuses mõõdetavate positsioonide väärtuse täiendava korrigeerimise AVA (Additional Valuation Adjustments) metoodika.
Proportsionaalsuse printsiibist lähtudes võivad pangad ja investeerimisühingud väärtuse korrigeerimisel kasutada järgmisi meetodeid:
- Lihtsustatud meetod (A Simplified Approach), mida võivad kasutada pangad ja investeerimisühingud, kelle õiglases väärtuses mõõdetavad bilansilised ja bilansilised positsioonid kokku on alla 15 miljardi euro.
- Põhimeetod (A Core Approach), mis kujutab endast kas statistilist või eksperthinnangul põhinevat mudelit, mis määrab täiendava korrigeerimise summa kindlaks 90% usaldusnivooga ning võtab muuhulgas arvesse riskide hajutamise mõju.
Väärtuse täiendava korrigeerimise metoodika väljatöötamisel on arvestatud nii varasemate avalike konsultatsioonide tagasisidet kui ka läbiviidud mõju analüüsi tulemusi. Mõju analüüsis osales 59 panka 15 riigist ning selle tulemusena ilmnes, et vajalik täiendav väärtuse korrigeerimine moodustab keskmiselt 1,5% panga esimese taseme põhiomavahenditest (227 miljonit eurot panga kohta) ning keskmiselt 0,07% õiglases väärtuses mõõdetavate bilansiliste varade koguväärtusest. Mõju analüüsi tulemused võeti aluseks lõpliku metoodika kalibreerimisel.
Standard on välja töötatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. juuni 2013.a määruse "Krediidiasutuste ja investeerimisühingute suhtes kohaldatavate usaldatavusnõuete kohta" nr 575/2013 (CRR) alusel. Väärtuse täiendava korrigeerimise metoodika on tihedalt seotud õiglase väärtuse mõõtmist käsitlevate raamatupidamisregulatsioonidega, mistõttu võidakse standard hiljem raamatupidamises kasutatava metoodika muutuse tõttu üle vaadata.
Standardi kõpliku eelnõuga saab tutvuda siin..
EBA pressiteade on leitav siit..