Rahandusministeerium saatis juuli viimasel päeval asjast huvitatud organisatsioonidele arvamuse avaldamiseks ja teistele ministeeriumidele kooskõlastamiseks tulumaksuseaduse muutmise eelnõu (toimik nr 19-0774).
Eelnõu eesmärk on likvideerida hübriidsed ebakõlad – kehtestada tulumaksuseaduses reeglid, mis tõkestaksid topeltmittemaksustamist. Selle jaoks lisatakse tulumaksuseadusesse 102 peatükk (paragrahvid 546-549). Euroopa Liidu tasandil reguleerib teemat direktiiv 2017/952. Kuigi maksukorralduse seaduses on maksudest kõrvalehiilimise vastased ja majandusliku tõlgendamise sätted juba olemas, peaks tulumaksuseaduses tehtavad muudatused aitama hübriidsed ebakõlad võimalikult tõhusalt neutraliseerida. Muudatus peaks jõustuma 2020. aasta jaanuaris.
Teiseks lahendatakse eelnõuga paar siseriiklikku pakilist muret, mis jõudsid muutunud tulumaksusüsteemi tõttu meie huviorbiiti sel aastal. Nimelt lisatakse maksustamisele mittekuuluvate väljamaksete loetellu lasterikaste perede kodutoetus ja väikeelamute energiatõhususe suurendamise toetus. Samuti muudetakse paragrahvi 231 selliselt, et maksuvaba tulu lapse eest ei vähene, kui laps saab toitjakaotuspensioni. Mõlema muudatuse põhjus on õiguskantslerilt riigikogule saadetud märgukiri ning mõlemad muudatused on maksumaksjatele soodsad ja jõustuvad tagasiulatuvalt – 2019. aasta jaanuarist. Kolmas tagasiulatuvalt rakendatav muudatus on soodne välisriigist pensioni saavatele inimestele. Nimelt muudetakse TuMS § 282 selliselt, et välisriigist saadavat pensioni ei võeta arvesse tulust tehtavate mahaarvamiste piiramisel.
Kolmandaks muudetakse paragrahve 29 ja 40 nii, et Eestil on välismaiste renditöötaja palga tulumaksuga maksustamise õigus alates päevast, mil inimene Eestis tööle asub. Kuna töötasu maksab renditöötajale aga isik, kes renditöötaja on palganud ja teda välja rendib, tekib Eestis töötamise eest makstavalt töötasult tulumaksu kinnipidamise kohustus rendileandjal. Muudatus jõustub 2020. aasta jaanuaris.