Rahandusministeerium saatis kooskõlastamiseks väärtpaberituru seaduse ja finantsinspektsiooni seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega ajakohastatakse finantsinspektsiooni pädevusi ja järelevalvemeetmeid kuritarvituste tõhusamaks vältimiseks väärtpaberiturul.
"Turu kuritarvitamine väärtpaberitega kauplemisel on ebaseaduslik tegevus, mis kahjustab turu läbipaistvust ja usaldusväärsust ning seeläbi investorite huve. Eelnõu peamine eesmärk ongi ajakohastada finantsinspektsiooni pädevusi ja järelevalvemeetmeid kuritarvituste tõhusamaks vältimiseks väärtpaberiturul ning viia Eesti seadus vastavusse Euroopa Liidu turukuritarvituse määrusega. Turukuritarvituse määrus on siduv ja seda kohaldatakse vahetult kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides," ütles rahandusminister Sven Sester.
Väärtpaberitega kauplemisel on näiteks keelatud kasutada avalikustamata siseteavet, mis võib väärtpaberi hinda mõjutada. Selline siseringi teave võib olla näiteks börsiettevõtte veel avalikustamata kasumiaruanne, teave aktsiate oodatava ülevõtmise või olulise osaluse omandamise kohta.
Siseteabe ebaseaduslik avaldamine või soovitus selle põhjal väärtpaberitehinguid teha on samuti karistatav, nagu ka turuga manipuleerimine ehk väärtpaberite hinna kunstlik moonutamine ja mõjutamine, näiteks valeinfo ja kuulduste levitamise teel. Need tegevused kahjustavad väärtpaberituru terviklikkust, sest väärtpaberiturg toimib põhimõttel, et kõik investorid saavad kaubelda sarnastel tingimustel.
Seadusemuudatusega täiendatakse finantsinspektsiooni pädevusi ja ettekirjutuse aluseid, kehtestatakse finantsinspektsiooni kohustus avalikustada õigusrikkumiste kohta saadud teavituste töötlemise korda. Muudatus lisab normid teavitaja ning võimaliku rikkuja kaitseks. Samuti on muudatustega kavas tõsta sunniraha määra turukuritarvituse määruses ette nähtud tasemele ja ajakohastada turukuritarvituse väärteokoosseise.
Eelnõu esitatakse arvamuse avaldamiseks turuosalistele, Pangaliidule ja kõigile Tallinna börsi emitentidele.