Riigikogu sotsiaalkomisjon otsustas esmaspäevasel istungil saata täiskogu lõpphääletusele Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, mis seoks vanemahüvitise saamise lapse arstlikus kontrollis käimisega.
"Kuna mõned madalama sissetulekuga pered on hakanud vanemahüvitist pidama sissetulekuks ja vastsündinud lapsed on jäänud hooletusse, siis vanemahüvitise sidumine lapse perearsti kontrollis käimisega oleks üks võimalik abinõu olukorra ohjamiseks," ütles sotsiaalkomisjoni esimees Margus Tsahkna.
Eelnõu seletuskirjas selgitatakse, et tervisekontrolli süsteemi kohaselt on perearstidel kohustus lapsi jälgida, kuid vanematel pole kohustust lapsi jälgimisele tuua. Ühe võimaliku lahendusena näeb Eesti Perearstide Selts, et riiklikke ja kohalikke toetuseid saavad vaid vanemad, kes käivad lapsega regulaarselt arstlikus kontrollis. Perearstide hinnangul on Eestis küllalt neid lapsi, kelle tervisest ja arengust perearstidel ülevaade puudub.
"Lisaks nimetatud ettepanekule peame läbi mõtlema ka teised abinõud, kuidas lastele perearstiteenust tagada. Näiteks lapsevanemal peaks olema kohustus teha perearstile avaldus lapse sünni kohta juba sünnitusmajas," ütles Tsahkna.
Tervishoiusüsteemi universaalsetele ja kõigile kättesaadavatele teenustele on tingimuslikke elemente lisatud Suurbritannias, Austrias, Soomes, Prantsusmaas, Ungaris ja Luksemburgis. Näiteks Austrias makstakse universaalset lapsetoetust, kui naine on käinud kümme korda tervisekontrollis nii raseduse ajal kui pärast lapse sündi. Ungaris makstakse universaalset sünnitoetust, kui naine on käinud vähemalt neli korda sünnituseelsel arstlikul läbivaatusel. Ka Soomes on universaalne sünnitoetus ja lapsetoetus seotud sünnituseelse meditsiinilise kontrolli nõudega.
Sotsiaalkomisjon saatis Keskerakonna fraktsiooni algatatud Riigikogu otsuse eelnõu "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele" (543 OE) Riigikogu täiskogu teisele lugemisele 18. veebruaril.