Kaubandus-tööstuskoda on 2014. aastast alates rõhutanud sotsiaalministeeriumile, et töötajale haiguslehe väljakirjutamisest võiks tööandja saata automaatse teavituse. Kojale teadaolevalt tegeleb sotsiaalministeerium selleks vajaliku eelnõu väljatöötamisega ja muudatus võib seadusesse jõuda juba käesoleva aasta jooksul.
Kaubanduskoja liikmed on aastaid kurtnud, et töövõimetuslehe andmist reguleerivad sätted ei võimalda tööandjal näha, kas ja millal on töötajale haigusleht avatud. See põhjustab tööandjatele probleeme, sest kui töötaja viibib töölt eemal ega informeeri oma puudumise põhjustest tööandjat, ei ole viimasel võimalik teada, kas töötaja on eemal haiguse tõttu või on ta töölt jäädavalt lahkunud. Selline olukord põhjustab tööandjale ebakindlust ja häirib ettevõtte majandustegevust.
Seetõttu on koda teinud korduvalt ministeeriumile ettepaneku muuta kehtivat regulatsiooni selliselt, et tööandja saaks töövabastuse alguskuupäeval automaatse teavituse, kui tema töötajale avatakse haigusleht. Teavituse sisu oleks üksnes haiguslehe avamise fakt ja ei sisaldaks haiguslehe avamise põhjuseid ega infot konkreetsest arstist. Selliselt ei rikuta kuidagi isiku õigust eraelu puutumatusele, samas annaks tööandjatele selgust olukorras, kus töötaja viibib töölt eemal tööandjat töölt puudumise põhjustest teavitamata.
Kuna töövõimetuslehe esitamine muutus 2015. aastal elektrooniliseks, siis ei tekitaks tööandjate teavitamine haiguslehe avamisest arstidele lisakohustusi. Samuti ei oleks tegemist majanduslikult kuluka muudatusega, kuna selle rakendamiseks oleks vajalik sisse viia vastav infotehnoloogiline lahendus ja seda ühekordselt.
Seni on muudatus seadusesse jäänud viimata IT-lahenduste puudumise tõttu. Kojal on hea meel, et probleemile võib lahendus saabuda juba selle aasta numbri sees.
Kaubanduskoja viimase, 2017. aastal tehtud ettepanekuga saate tutvuda siin.