Valitsus tõmbas katte krokodillikavalt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Valitsus tõi kalevi alt välja nn krokodillide komisjoni ettepanekud 2009. aasta eelarvekulude kärpimiseks, mida valitsuskabinet toetada otsustas ning mis seni kandsid märget “asutusesiseseks kasutamiseks”.

Ei komisjoni tööd juhtinud Jürgen Ligi ega ka sotsiaaldemokraadist komisjoni liige Eiki Nestor tundnud esimese hooga osa tabelis olevaid numbreid ära.


Ligi selgitas, et töörühma mustandites olid rahanumbriteks esialgsed hinnangud, mis pandi paberile orientiirina kirja.


Krokodillide komisjoni ettepanekutest puudutas suurem osa kulude vähendamist kokku enam kui 3 miljardi kroonises summas. Tulude suurendamise võimalust nähti umbes 600 miljoni kroonises summas, millest 390 miljonit oleks tulnud sõiduauto erisoodustuse ja isikliku auto ametisõitudeks kasutamise hüvitise määra tõstmisest 4000 kroonile. Riigilõivude tõstmisest on kavas kirjas 216 miljonit krooni. Justiitsministeerium on juba koostanud kohtumenetluse lõive suurendava seadusemuudatuse, millega suureneksid riigilõivutulud umbes 100 miljoni krooni võrra.


Kuludest annaks üle 1,3 miljardi krooni maha tõmmata investeeringute külmutamisega. “See on koht, kust meie olime valmis rohkem kärpima. Meie saime oma rehnutiga 2 miljardit kokku, valitsus sai 1,283,” meenutas töörühma sotsiaaldemokraadist liige Eiki Nestor.


Teine koht, kust krokodillid oleks suurema tüki hammustanud, on halduskulude vähendamine. Komisjoni ettepanek oli kärpida nende pealt 1,3 miljardit, valitsuse 8protsendiline otsus andis summaks 750 miljonit.


“Ega ma selle üle ei kurda, et valitsus täie rauaga meie ettepanekuid ei toetanud, aga kindlasti on valitsus nendes küsimustes viis korda targem kui kuus krokodilli,” muheles Nestor.


Sotsiaaltoetuste real olevale 516 miljonile ütles Nestor selgituseks, et valitsusliidu kavas oli väga palju ideid, mis nõudsid täiendavaid kulutusi, ning need tuleb raha puudusel lihtsalt edasi lükata.

Edasi on lükatud ka peretoetuste tõus.

Keskkonnainvesteeringute Keskuse 50 miljoni taga on Reformierakonna mõte panna ühendatud anumate põhimõttel töötav suletud süsteem säästurežiimile. Ligi selgitusel oli küsimus selles, millised kulud jäävad Keskkonnainvesteeringute Keskusele, millised keskkonnaministeeriumile.


Valitsuse reserv on järgmisel aastal 200 miljoni võrra kõhnem. “See on see raha, mille valitsus annab eelarvega igal aastal riigikogule kaasa ja mida riigikogu ajakirjanduse rõõmuks ühiselt jagab ehk niinimetatud katuseraha. Krokodillid tegid ettepaneku, et järgmisel aastal mingit katuseraha ei ole!”


Nestor tunnistas, eks neilgi oli keeruline leida neid kohti, kuhu käärid sisse lüüa, ning kokkuhoitud summade kõrval oli üks eesmärkidest ka raha jagamine süsteemsemaks teha.


“Lisaks sellele, et mingi summa raha jääb järele, loodame, et kõik saab ka sisuliselt paremaks,” ütles Nestor.


EELARVE


Komisjon pigistas välja 3,6 miljardit, eelarvestrateegia töörühma ettepanekud, mln kroonides


Tulude suurendamine kokku 606 mln kr
  • 390 sõiduauto erisoodustusmaksu ja isikliku auto tööl kasutamise hüvitise määra tõstmine 4000 kroonini
  • 216 riigilõivude tõstmine

  • Kulude vähendamine kokku 3011 mln kr
  • 752 tegevuskulude vähendamine 8% võrra
  • 50 KredEx
  • 1238 investeeringute vähendamine
  • 200 valitsuse reservi vähendamine
  • 50 KIK
  • 516 sotsiaaltoetused, sh – 412 peretoetuste määrade mittetõstmine; – 26 töötutoetuse määra tänase taseme säilitamine; – 78 koolitoetus 450 krooni enne kooli algust
  • 125 haiglate kapitalikulude mittetoetamine
  • 79 tervishoiuteenust osutavate asutuste kapitalikulude kompenseerimine

  • MIS ON MIS


  • 7. mail pidas oma esimest nõupidamist kuuepäiseks krokodilliks ristitud valitsusliidu töörühm, et järgmise aasta riigieelarvet kärpida.
  • Reformierakonnast olid seal Rein Lang ja Jürgen Ligi, Isamaa ja Res Publica Liidust Mart Laar ja Helir-Valdor Seeder ning sotsiaaldemokraatidest Ivari Padar, Eiki Nestor ja Indrek Saar.

  • Originaalartikkel

    Allikas:  Äripäev

    Pane tähele!

    Kord nädalas

    Telli RMP Nädalakiri

    Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

    Töövahendid

    Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

    Kalkulaatorid

    Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll