Euroopa krediidikorraldusettevõtte Intrum Justitia sel aastal korraldatud Euroopa ettevõtete maksekäitumise uuringust selgub, et Eesti ettevõtted hilinevad praegu arvete maksmisega keskmiselt 15 päeva ehk päeva võrra vähem kui eelnevatel aastatel.
Viimase kolme aasta jooksul ei ole Eesti ettevõtete maksekäitumine oluliselt muutunud, teatas Intrum Justitia.
Uuringust selgus, et maksekultuur Euroopa riikide erinevates majandusvaldkondades erineb märgatavalt. "Finants- ja majanduskriis on Euroopa maksekäitumist viimase aasta jooksul halvemuse suunas muutnud eeskätt hariduse ja tervishoiu valdkondades. Kusjuures tervishoiusektoris ei ole võlgu mitte tervishoiuteenuse tarbijad, vaid arvete maksmisega viivitavad valitusasutused," kommenteeris Intrum Justitia juhataja Ivar Tammemäe.
Arvete laekumise tähtajad ja lõplikult tasumata jäävate arvete protsent on enim kasvanud nii absoluut- kui suhtarvudes just tervishoiusektoris, selgub uuringust. Lõplikult jääb Euroopas tervikuna tasumata 3,4 protsenti tervishoiuasutuste väljastatud arvetest, kusjuures 2008. aastal oli see protsent 1,8. Euroopa tervishoiuasutused peavad praegu ootama raha laekumist arve väljastamisest alates üle kolme kuu ehk keskmiselt 105 päeva.
Uuringu põhjal jääb traditsiooniliselt suurim protsent arvetest ehk 4,2 protsenti lõplikult tasumata teenuste sektoris advokaadibüroodele, raamatupidajatele, maakleritele, erinevate valdkondade konsultantidele, uuringufirmadele, tõlkebüroodele ning IT-teenuseid osutavatele ettevõtetele. Kõige paremini laekub raha kommunaalteenuseid pakkuvatele ettevõtetele.
Intrum Justitia viis 2012. aasta Euroopa ettevõtete maksekäitumise ja -riskide uuringu läbi 28 riigis, küsitledes ligi 8000 ettevõtet.