Vastutustundlik ettevõtlus on jätkusuutliku äri tagatis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis esitletud vastutustundliku ettevõtluse uuringust selgus, et rohkemal või vähemalt määral tegelevad vastutustundliku ettevõtlusega ligi 90 protsenti küsitlusele vastanuist.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir tõdes, et vastutustundliku ettevõtluse all peetakse eelkõige silmas teistega arvestamist, tulevikku suunatud otsuseid ja oma tegevuse laiema mõju analüüsimist. Minister tõdes, et kui varasemalt suhtuti vastutustundlikkuse teemasse pigem kui millessegi, mis on välisosalusega suurettevõtete pärusmaa, siis nüüd mõistavad ka Eesti kapitalil põhinevad väiksed ja keskmised ettevõtted, et hea müügitulemuse saamiseks ei piisa üksnes heast müügist. Lisaks näitavad uuringud, et vastutustundlikkus ettevõttes on töötajate lojaalsus ettevõtte suhtes suurem, lahendades sealhulgas tööjõu probleeme.

"Vastutustundlik ettevõtlus on see miski, mis iseloomustab homset ettevõtlust," lausus Oviir.

Uuring tõi välja, et vastutustundlik ettevõtja ei keskendu ainult finantsnäitajatele, vaid arvestab alati ka seda, kuidas tema tegevus mõjutab nii kogukonda kui looduskeskkonda, aga ka seda, milline on töökeskkond. Seega lühiajalise kasu asemel keskendutakse pikaajalisele kasule. Küsitluses tõid ettevõtted välja, et vastutustundlik suhtumine on nende firmale ka äriliselt kasulik.

Minister Oviir ütles, et eelkõige peavad vastutustundlikkuse kasvatamisse panustama ettevõtjad ise, riigi roll on tõsta teadlikkust, luua soodus ettevõtluskeskkond aga ka olla eeskujuks.

"Vastutustundlikud riigi osalusega ettevõtted on hea näide sellest, kuidas selliseid tegevusi ellu viiakse," märkis Oviir. Vastutustundlikkusega on tema hinnangul enim silma paistnud näiteks Tallinna Lennujaam, Eesti Energia, Omniva.

Omniva juhatuse liige Aavo Kärmas soovitas mõelda sellele, et kui ettevõttes töötavad rahulolevad töötajad, kes teevad oma tööd hästi, kajastub see lõpuks ka selles, milline on teenus ning kas kliendid on valmis seda ostma.

"Meie ettevõttes töötab 15 erinevast rahvusest inimest vanuses 18-80 eluaastat, kellest ligi 200 on erivajadusega. See tähendab, et vajadusel me korraldame ümber töökohti või tegevusi, et nii keskkond meie ümber kui ka meie töötajad ennast hästi tunneksid, sest me konkureerime töötajate pärast kõigi teiste tööandjatega," selgitas Kärmas.

Lisaks iseloomustab Omnivat kui logistikaettevõtet see, et ligi 750 töötajat osaleb kuuel päeval pidevalt liikluses ning igapäevaselt on läbitud kilomeetreid üle Baltikumi nii palju, et võiks sõita kaks korda ümber maakera. Seetõttu on ettevõttes olulised turvalisuse, säästliku sõidu ja liiklusohutuse teemad.

"Lisaks peaksid meie inimesed oma käitumisega teistele eeskujuks olema," märkis Kärmas.

Vaata lisaks: Vastutustundliku ettevõtluse uuring 

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll