Astmeline tulumaks vähendaks ärikeskkonna läbipaistvust

Swedbank Eesti endise juhi Robert Kiti hinnangul vähendaks astmeline tulumaks ärikeskkonna läbipaistvust ning lisaks on seda ka keeruline administreerida.

“Ideena tundub loogiline, et need, kes rohkem teenivad, need ka rohkem maksavad. Kuid sellist süsteemi on väga raske administreerida, kuna tekkida võib motivatsioon mingist astmest üle minna ning leida loomingulisi võimalusi süsteemist ümber põiklemiseks, mis aga meie ärikeskkonna läbipaistvust kohe kindlasti ei suurenda,” ütles Kitt PricewaterhouseCoopersi (PwC) aastakonverentsi maksudebatil.

Tema sõnul tuleks hoopis vaadata seda, kui palju neid inimesi Eestis üldse on, keda astmed mõjutaksid, teatas PwC. “Täna oleme Eestis olukorras, kus meil on 80 protsenti inimesi, kelle aasta tulu jääb alla keskmise palga. See on väga suur keskmisest kõrvale kaldumine ning neid, keda siis ka kõrgemalt maksustatakse, on väga vähe,” märkis Kitt.

Ta lisas, et neile vähestele võib antud olukord tekitada motiive võtta tulu välja muul moel kui palgana või siis sootuks otsustada siin mitte äri teha. “Me oleme konkurentsis oma naabritega ja peame ka sellele aspektile mõtlema,” rõhutas Kitt.

PwC Eesti maksuvaldkonna juht Hannes Lentsius märkis, et astmelist tulumaksu ei saa vaadata iseseisvalt. “Sageli käivad astmeline tulumaks ning sotsiaalmaksu lagi käsikäes. Riigid, kus on kõrge astmeline tulumaks, ei ole kogu maksutulu siiski oluliselt suurem kui meil,” ütles ta.

Sotsiaalmaksu ülempiiri kohta sõnas rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov, et ülempiir on Euroopas olemas neis riikides, kus on ka astmeline tulumaks, kuid kõrgepalgaliste töökohtade tekitamiseks ei ole tegemist hea meetmega.

“Oleme seda küsimust põhjalikult uurinud ja Eesti kontekstis kalkuleerinud ning tulemuseks saime, et see mõjutaks vaid maksimaalselt 0,8 protsenti kõikidest Eesti töökohtadest, aga paljudes sotsiaalmaksulaega riikides on niinimetatud kõrgepalgalisi töökohti umbes sama protsent,” ütles Jegorov.

Kitt märkis, et sotsiaalmaksu laest puudutatud 2 protsenti kõige kõrgema tulu saajaid maksab sotsiaalmaksu sama palju, kui 55 protsenti kõige väiksema tulu saajaid. “Seega tõstaks sotsiaalmaksu lagi madalama sissetulekuga inimeste sotsiaalmaksu kohustuse peaaegu kahekordseks,” lisas ta.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll