Isamaal ja Res Publica Liidu (IRL) kinnitusel on ideel kaotada alla 500-euroselt sissetulekult tulumaks katteallikad olemas, näiteks võiks see rakenduda riigieelarve loomuliku kasvu arvelt.
Madalapalgaliste maksuvabastus tähendab IRL-i arvutuste järgi maksuvaba tulu kasvu ja sellest tulenevalt tulumaksu laekumiste vähenemist ligi 120 miljoni euro ulatuses. See lähtub eeldusest, et ligi 15 protsenti maksuvabastustest jääb rakendamata, kuna osa inimeste sissetulek ei võimalda kogu arvestuslikult lisanduvat maksuvabastust rakendada.
"Ettepaneku osaliseks finantseerimiseks on võimalik ära jätta üldine maksuvaba miinimumi tõus 10 euro võrra aastas alates aastast 2016, mis maksab rahandusministeeriumi hinnangul aastas 16,7 miljonit eurot. Riigi eelarvestrateegias on arvestatud maksuvaba miinimumi tõstmisega sama suure sammuga kuni aastani 2018. Seega on nende sammude mõjuks 2018. aastal ligi 66 miljonit eurot. Selleks pole vajadust, kui prioriteediks seada madalapalgaliste tulude suurendamine," seisav IRL-i ettepanekus.
Samuti on IRL-i kinnitusel ettepanekut võimalik osaliselt rahastada riigieelarve kasvu arvelt. "Vastavalt rahandusministeeriumi prognoosile kasvavad maksutulud 2015. aastal ligi 250 miljonit eurot ja 2016. aastal 355 miljonit eurot ja nii edasi. Ainult osa kuludest on sihtotstarbelised – näiteks sotsiaalmaks ligi 160 miljonit eurot. Seega on ka siin võimalik teha poliitilisi valikuid," märgib IRL.
Opositsioonilise IRL-i kinnitusel vähendab nende maksuettepanek Eesti tööjõu maksukoormust ligi 0,7 protsendi võrra SKT-st, millel on erakonna kinnitusel kindlasti positiivne mõju hõivele ja riigi maksutuludele, kuid antud mõju täpset suurust on vaja täiendavalt hinnata. "Vaesuse vähenemine vähendab ka toimetulekutoetuste saajate arvu. Toimetulekutoetuse kogumaht 2014. aasta riigieelarves on 23 miljonit eurot. Ka siin on mõju täpset suurust vaja täiendavalt hinnata," lisas IRL.
IRL teeb ettepaneku vabastada 500 eurot teenivad inimesed tulumaksust. Selleks tuleb siduda maksuvaba tulu suurus inimese sissetulekuga nii, et mida väiksem on sissetulek, seda suurem on maksuvaba tulu. Nii maksavad kõik kuni 846 eurot teenivad inimesed sõltuvalt oma sissetulekust praegusest vähem tulumaksu. "See on täiesti uus lähenemine Eesti maksupoliitikas, mitte tavaline maksuvaba tulu tõstmine, sest maksuvaba tulu seotakse esmakordselt sissetulekuga," rõhutab IRL ettepanekus.
IRL-i kinnitusel ei saa nende ettepanekut võrrelda astmelise tulumaksuga. "Ühtegi täiendavat maksuastet ei kehtestata ja täiendavalt kedagi maksustada ei soovita, nagu soovib teha Keskerakond. Suuremapalgalisi eraldi täiendavalt ei maksustata ning inimeste pürgimus kõrgema palga poole ei ole riigi poolt kõrgema tulumaksuprotsendiga karistatud. On loomulik, et konkurendid ei mõista seda, sest tegemist on Eesti kontekstis täiesti uue lähenemisega maksuvabale tulule – maksuvaba tulu väheneb sõltuvalt inimese sissetulekust lineaarselt. Juhul kui see on astmeline tulumaks, on Eestis ka täna astmeline tulumaks, sest osa tulust on ka praegu maksuvaba," selgitab IRL.