Euroopa käibemaksu foorum (EU VAT Forum) on tulnud välja algatusega, et kui eelotsuste taotlemisel on teemaks ülepiiriliste tehingutega kaasnevad käibemaksu küsimused, võiksid ettevõtjad saada maksustamisalase seisukoha ka teistelt asjasse puutuvatelt liikmesriikidelt.
Hindamaks, kas ja kuidas seda valdkonda peaks reguleerima ning millised on praktikas üleskerkivad probleemid, on loodud huvitatud liikmesriikidest testgrupp.
Testperioodi jooksul (01.06.2013–30.09.2018) saavad testgrupis osalevate liikmesriikide maksumaksjad kasutada võimalust küsida eelotsuse taotluse raames seisukohta tehinguga seotud liikmesriigi maksuhaldurilt, eeldusel, et:
- tegu on ülepiirilise tehinguga, mis hõlmab vähemalt kahte liikmesriiki;
- asjassepuutuv liikmesriik(riigid) on testgrupiga liitunud;
- eelotsuse taotlus esitatakse koduriigile tavapärases korras;
- maksumaksja on eelotsuse taotluses väljendanud selget soovi teise liikmesriigi seisukoha saamiseks ning on nõus, et teine liikmesriik saab kogu eelotsuse taotlusesse puutuva info.
Teine liikmesriik:
- võib taotleda maksumaksjalt taotluse tõlget;
- ei anna siduvat eelotsust, vaid vastab küsimustele kui järelepärimisele (võidakse anda ka siduv eelotsus, kui õigusaktid seda võimaldavad);
- ei ole seotud eelotsuse taotlust menetleva riigi õigusaktides ettenähtud tähtaegadega, kuid eeldatakse, et vastus antakse mõistliku aja jooksul.
Eesti maksuhaldur annab eelotsuse vastavalt maksukorralduse seaduses sätestatule ning teiste liikmesriikide seisukohad edastab maksumaksjale koos eelotsusega või teisest liikmesriigist vastuse saamisel.
Kuna liikmesriikide õigusaktid ei pruugi valdkonda reguleerida ühtemoodi, siis ei pea ka siduv eelotsus ja teisest liikmesriigist saadud selgitus olema ühe maksukäsitlusega. Iga riik järgib maksustamisel omi õigusakte ning annab seisukohti nendest lähtuvalt.
Täpsemalt saab algatusest lugeda ja osalevate liikmesriikide nimekirjaga tutvuda Euroopa Komisjoni väljastatud teadaandes.