Esmaspäeval, 19. detsembril võttis riigikogu vastu maksumuudatuste kobareelnõu, millega seoses pöördus kaubandus-tööstuskoda presidendi poole. Koja arvates poleks õige kobareelnõud välja kuulutada, sest selles olev sotsiaalmaksu langetamise ära jätmine nii lühikese etteteatamise tähtajaga on vastuolus maksukorralduses seaduses kirjas oleva kuue kuu reegliga.
Kuue kuu reegel sai seadusesse, et anda ettevõtjatele ja teistele ühiskonnagruppidele aega maksumuudatustega kohanemiseks ning vältida olukorda, kus riigieelarve tulude suurendamise eesmärgil soovitakse kiirustades muuta maksuseaduseid.
Maksuseaduse muudatuse vastuvõtmise ja jõustumise vahele jääb hetkel oluliselt lühem aeg kui kuus kuud ning puuduvad erandlikud asjaolud, mis õigustavad kuue kuu reegli järgimata jätmist. Nõudest võib kõrvale kalduda üksnes siis, kui maksumuudatus on maksukohustuslasele soodustava mõjuga (näiteks maksumäära langetamise korral) või kui kiirendatud korras muutmiseks on muud erakorralised põhjused.
Sotsiaalmaksu määra langetamise alates 2017. aasta 1. jaanuarist 33 protsendilt 32,5 protsendile kiitis riigikogu heaks juba 2015. aasta juunis, kui võeti vastu sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus. See seadus on ka presidendi poolt välja kuulutatud ning Riigi Teatajas avaldatud.
Siiani on kuue kuu reegli põhimõttest kinni peetud iga maksumuudatuse jõustamisel. Seega on kuue kuu reegli lisamine maksukorralduse seadusesse aidanud tagada õiguskindluse põhimõtte paremat teostumist, mille tähtsusele maksuõiguses on korduvalt viidanud ka riigikohus ja õiguskantsler. Sotsiaalmaksu määra langetamise ära jätmine on esimene kord, mil riigikogu rikub maksukorralduse seaduses sisalduvat kuue kuu põhimõtet. Kaubanduskoja hinnangul puudub hetkel õiguslik alus, et kalduda kõrvale maksukorralduse seadusest.
Loe pöördumise täisteksti (pdf).