Notarite hinnangul tuleb astuda samme variisikute tegevuse tõkestamiseks, sealhulgas laiendada ärikeeldude võimalusi ning võtta vastu põhimõtted, mille alusel ei tohiks firma üleandmine vabastada vastutusest ning mis keelustaks maksuvõlaga firma müümise ja ostmise, kirjutab Äripäev.
Notarid soovivad ärikeeldude ja ettevõtluskeeldude võimaluste laiendamist, et eemaldada pahatahtlikud ettevõtjate võlgade ja maksuvõla kasvatajad. Samuti ei tohiks notarite hinnangul firma üleandmine vastutusest vabastada. "Kui reeglistik ütleks selgelt, et firma kirjutamine kolmandale isikule ei vähenda ega vabasta vastutusest, ei oleks sellisel tehingul juba olemuslikult mingit mõtet," seisab ettepanekus.
Samuti ei peaks maksuvõlaga firmat saama müüa ega osta, seisab ettepanekute nimistus; põhimõte peaks olema sarnane kinnisvarale, mille puhul keelumärke olemasolu tehingut teha ei võimalda. Lisaks ei tohiks notarite hinnangul olla kuritegu pankroti algatamisega hilinemine. Lisaks peaks ettevõtete likvideerimine olema reguleeritud.
Advokaadibüroo Eipre&Parnetrid vandeadvokaat ja pankrotihaldur Terje Eipre toetas notarite ettepanekuid. "Pankrotimenetlused raugevad enamasti, sest võlgnikel pole mingit vara, mille arvel oma kohustusi või halduri menetluskulusid katta," ütles ta lehele ja märkis, et reeglina on pankrotiavalduse esitamise hetkeks kogu vara võõrandatud või maha kantud ja rahalised vahendid kulutatud. Eipre hinnangul on selline olukord pahatahtlik, ent tihti karistamatu.
Lisaks notaritele on ettepanekud variisikute tegevuse ohjeldamiseks teinud ka kohtutäiturid ja pankrotihaldurid. Nende hinnangul tuleb sätestada regulatsioonid, mis kindlustavad juhatuse liikmete ja tegelikult firmasid juhtivate isikute hoolsuskohustuse, kaaluda kriminaalvastutuse taastamise võimalust, suurendada riigieelarvelist pankrotimenetluste rahastamist ning vaadata läbi pankrotimenetluse regulatsioon.