Pensionide maksustamine

Eesti pensionisüsteem koosneb niinimetatud kolmest sambast. Esimene sammas on riiklik pension, teine sammas on kogumispension ning kolmas sammas on täiendav kogumispension. Teine ja kolmas sammas toimivad inimese isikliku kogumiskindlustuse põhimõttel. Inimesel on lisaks võimalik sõlmida ka investeerimisriskiga elukindlustusleping.

Enne III samba pensioniiga tehtud väljamaksed, mis on maksustatud tulumaksuga määras 20%, lähevad arvesse aastatuluna ja mõjutavad inimese maksuvaba tulu arvestust.

Tabel aitab aru saada, millised pensioniga seotud väljamaksed on maksuvabad ja milliseid väljamakseid maksustatakse.

II samba siseseid kandeid, sealhulgas kindlustuspensioni või fondipensioni raha kandmist pensioni investeerimiskontole, ei loeta väljamakseks ja selliste kannetega ei kaasne maksukohustust.

I sammas
ehk riiklik pension
II sammas
ehk kohustuslik kogumispension
III sammas
ehk vabatahtlik kogumispension
Enne vanaduspensioniiga on õigus paindlikule vanaduspensionile.  

Tulumaksuga määras 20% maksustatakse

riiklikud pensionidinimesele enne II samba pensioniiga*
(ka sambast lahkumisel) või pärijale tehtud ühekordne väljamakse.
inimesele enne III samba pensioniiga**  või pärijale tehtud ühekordne väljamakse.

Tulumaksuga määras 10% maksustatakse

 vanaduspensionieas**** või kuni 5 aastat enne sellesse ikka jõudmist tehtud ühekordne väljamakse või lühem kui oodatava elueaga jagatud tähtajaline pension***.pensionieas 55 aastat** ja vanaduspensionieas**** või kuni 5 aastat enne sellesse ikka jõudmist tehtud ühekordne väljamakse või lühem kui oodatava elueaga jagatud tähtajaline pension***, kui kogumisperiood on kestnud vähemalt 5 aastat.

Maksuvaba on

Töötukassa makstav töövõimetoetus
  • 100% puuduva töövõimega inimesele tehtud väljamakse (sõltumata vanusest, võib olla ühekordne või perioodiline);
  • vanaduspensionieas* või kuni 5 aastat enne sellesse ikka jõudmist ja III samba puhul pensionieas 55 aastat** eluaegne pension või oodatava elueaga jagatud tähtajaline pension, kui pensioni väljamaksed tehakse perioodiliselt vähemalt üks kord kolme kuu jooksul.

Mis väljamaksed mõjutavad maksuvaba tulu?

Riiklikud pensionid lähevad arvesse maksustatava aastatuluna ja mõjutavad inimese maksuvaba tulu arvestust. Enne III samba pensioniiga tehtud väljamaksed, mis on maksustatud tulumaksuga määras 20%, ja pärijale tehtud väljamaksed lähevad arvesse aastatuluna ja mõjutavad inimese maksuvaba tulu arvestust.

Mis väljamaksed ei mõjuta maksuvaba tulu?

 

II sambast tehtud väljamaksed, mis on maksustatud tulumaksuga määras 20% või 10%, ja pärijale tehtud väljamaksed,III sambast tehtud väljamaksed, mis on maksustatud tulumaksuga määras 10%,
ei vähenda inimese maksuvaba tulu.
  • Maksustatud tulu ja kinnipeetud tulumaksu (20% või 10%) arvelt saab füüsilise isiku tuludeklaratsioonis teha kõiki mahaarvamisi.
  • Maksuvabu väljamakseid ei deklareerita.

* II samba pensioniiga on vanaduspensioniiga või viis aastat enne sellesse ikka jõudmist.

** III sambaga kuni 2020. aastani ühinenutele on pensioniiga 55 aastat ning alates 2021. aastast ühinenutele on pensioniiga sarnane II sambaga.

*** Tähtajaline pension on arvutatud vähemalt inimese vanusele vastanud üle-eelmise kalendriaasta kohta Eesti Statistikaameti avaldatud meeste ja naiste keskmiselt elada jäänud aastate alusel.

**** Vanaduspensioniiga arvestatakse sünniaasta järgi. Soodustingimustel pensionid maksustamist ei muuda.

Mitteresidendi pensioni maksustamine

I sammas ehk riiklik pensionII sammas ehk kogumispensionIII sammas ehk täiendav kogumispension
Tulumaksuga määras 20% maksustatakse:
riiklikud pensionidmitteresidendile enne II samba pensioniiga* (ka sambast lahkumisel saadud väljamakse ja kompensatsioon) või pärijale tehtud ühekordne väljamakse.mitteresidendile enne III samba pensioniiga** või pärijale tehtud ühekordne väljamakse.
Maksulepingu rakendamine (artikkel 18 “Pensionid”) võib anda maksuvabastuse.Maksulepingu rakendamine (artikkel 13 “Kasu vara võõrandamisest”) annab maksuvabastuse, s.t väljamakset Eestis tulumaksuga ei maksustata. Maksuvabastuse kohaldamiseks peab inimene esitama residentsustõendi maksu- ja tolliametile.
Tulumaksuga määras 10% maksustatakse:
mitteresidendile vanaduspensionieas**** või kuni 5 aastat enne sellesse ikka jõudmist tehtud ühekordne väljamakse või lühem kui oodatava elueaga jagatud tähtajaline pension***.mitteresidendile pensionieas 55 aastat** ja vanaduspensionieas**** või kuni 5 aastat enne sellesse ikka jõudmist tehtud ühekordne väljamakse või lühem kui oodatava elueaga jagatud tähtajaline pension***, kui kogumisperiood on kestnud vähemalt viis aastat.
Maksulepingu rakendamine (artikkel 18 „Pensionid”) võib anda maksuvabastuse. Maksuvabastuse kohaldamiseks peab inimene esitama residentsustõendi Maksu- ja Tolliametile.Maksulepingu rakendamine (artikkel 21 „Muu tulu”) võib anda maksuvabastuse. Maksuvabastuse kohaldamiseks peab inimene esitama residentsustõendi Maksu- ja Tolliametile.
Maksuvaba on:
Töötukassa makstav töövõimetoetus100% puuduva töövõimega inimesele tehtud väljamakse (sõltumata vanusest, võib olla ühekordne või perioodiline); vanaduspensionieas**** või kuni 5 aastat enne sellesse ikka jõudmist ja III samba puhul pensionieas 55 aastat** eluaegne pension või oodatava elueaga jagatud tähtajaline pension***, kui pensioni väljamaksed tehakse perioodiliselt vähemalt üks kord kolme kuu jooksul.

Teise samba siseseid kandeid, sealhulgas kindlustuspensioni või fondipensioni raha kandmist pensioni investeerimiskontole, ei loeta väljamakseks ja selliste kannetega ei kaasne maksukohustust.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll