Tulumaksu tagastus tuleb lubatud ajal

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nii rahandusministeerium kui ka võimupoliitikud välistasid võimaluse, et riik hakkaks tulumaksutagastuste venitamise abil riigi kokkukuivavaid rahavoogusid turgutama.

Audiitorbüroo Deloitte Advisory maksu- ja õigusosakonna juhtivkonsultant Ivo Vanasaun tegi aripaev.ee finantsblogis ettepaneku, et riik võiks oma rahakoti kehva seisu arvestades tulumaksu kiire tagastamisega oodata ja kasutada ära tulumaksuseaduses sätestatut, mille järgi enammakstud tulumaks inimestele tagastada hiljemalt 1. juuliks, ettevõtlustulu või vara võõrandamisest kasu deklareerinutele lausa 1. oktoobriks.

Sõerd: riik on sellega hiljaks jäänud

"Täiesti loogiline ettepanek, aga riik on sellega hiljaks jäänud. Kui maksuhaldur on juba avalikult andnud lubaduse ka tänavu tagastada suurem osa tulumaksu neli kuud ettenähtust varem, siis nüüd ei saa seda lubadust enam tagasi võtta," nentis endine rahandusminister Aivar Sõerd.

"Ma ei näe mitte mingit põhjust, miks peaks hakkama antud lubadusi tagasi võtma. Praegusel väga keerulisel ajal peaks riik just usaldust külvama," ütles IRLi peasekretär Margus Tsahkna. Ka pole tema sõnul seda võimalust poliitiliselt arutatud, kuna riigieelarvesse see raha juurde ei too ning enammakstud tulumaks tuleb tagastada niikuinii.

Rahandusministeerium kinnitas Äripäevale, mingeid ootamatuid üllatusi tulumaksutagastustega karta ei ole. "Rahandusministeerium ega maksu- ja tolliamet ei ole kaalunud tulumaksutagastuste edasilükkamist," ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja Piret Seeman.

Vanasaun märkis oma ettepanekus, et eelmisel aastal tagastas maksuhaldur esimese 12 päevaga rohkem kui miljard krooni ja likviidsusprobleemides vaevlev riik võiks selle miljardi krooni hoidmisega 4kuulisel tähtajalisel hoiusel teenida näiteks 5% intressimäära korral 16,7 miljonit krooni lisatulu.

Heatahtlik idee, aga rahaline kasu väike

"Riigi suhtes on selline mõte mõistev ja heatahtlik, mis on tänapäeval suur asi. Mõõtmatult suurem, kui oleks too 16 miljonit," märkis riigikogu rahanduskomisjoni esimees Jürgen Ligi, kelle hinnangul peab riik siiski jätma tagastatud summa üle otsustamise oma kodanikule. "Too loodetav intress kuulub ju maksumaksjale, rahal on hind ka tema jaoks," ütles Ligi.

"Võimalik intressitulu ei kaalu praegusel juhul kindlasti üle muudatustega kaasnevat segadust," lükkas Seeman ümber riigi võimaliku huvi viivituse pealt teenida ja lisas, et tulumaksu tagastamisel on majandust elavdav mõju ning riigikassas on selleks vahendeid arvestatud.

Sõerd märkis, et kiired tagastustähtajad on kasulikud maksuametile endalegi, kuna võimalus tagastatud summat viis tööpäeva pärast deklaratsiooni esitamist oma pangakontol näha väldib olukorra tekkimist, kus deklaratsioonide esitamine kuhjub märtsikuu viimastele nädalatele.

"Esmaspäevast läheb lahti deklaratsioonide esitamine ja 26. veebruarist maksusummade tagastus," kinnitas maksu- ja tolliamet.

TAUST

Eelmisel aastal kasvas tagastamisele kuuluv tulumaks võrreldes 2006. aastaga 17 protsendi võrra – 1,5 miljardilt 1,76 miljardile. 22. veebruariks oli tagasimaksmiseks määratud summa tõusnud üle 1,01 miljardi krooni.

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll