Neljapäeval, 29. septembril allkirjastasid sotsiaalpartnerid Eesti Ametiühingute Keskliit ja Eesti Tööandjate Keskliit üleriigilise miinimumpalga kokkulepe 2023. aastaks, mille tulemusena tõuseb miinimumpalk 725 euroni ja tunnitasu 4,3 euroni.
Ühtlasi teevad tööandjad ja ametühingud ettepaneku siduda töötasu alammäär lahti maksudest või tasudest, nagu näiteks lasteaia kohatasu või omavalitsusjuhtide palk.
Ametiühingute keskliidu esimees Jaan-Hendrik Toomel ütles peale allkirjastamist, et järgmiseks aastaks sõlmitud miinimumpalga summa leevendab loodetavasti energia- ja hinnatõusu mõju inimeste sissetulekutele. “Kuigi miinimumpalga küljest on järjest pudenenud trahvimäärad, lapse ülalpidamiseks makstav elatis jm, on seotus mitmete toetuste ja hüvitistega jäänud. Näiteks on paljudes omavalitsustes miinimumpalgaga seotud lasteaia kohatasu. Seetõttu kutsun seaduseloojaid ja omavalitsusi üles leidma oma, inimeste jaoks õiglast süsteemi, mis nende rahakotti liialt ei koorma,” sõnas Toomel.
Tööandjate keskliidu tegevjuht Arto Aas kommenteeris, et loodetavasti inflatsioon uuel aastal taltub ja ettevõtete olukord paraneb. “Ainult elujõuline ettevõtlus suudab töötajatele palgatõuse pakkuda,” rõhutas ta. “Samuti ootame, et riik tegeleks aktiivsemalt maksuaukude ja -pettustega, mis suurendaks maksulaekumisi ja tagaks turul võrdse konkurentsi.”
Kokku lepitud miinimumpalk hakkab kehtima 1. jaanuarist 2023. aastal.
Sotsiaalpartnerite Eesti Tööandjate Keskliidu ja Eesti Ametiühingute Keskliidu delegatsioonid leppisid kokku 2023. aasta miinimumpalga. Kokkuleppe tulemusena tõuseb miinimumpalk järgmisel aastal tänavusega võrreldes 71 euro võrra ehk 725 euroni.
Ametiühingute Keskliidu juhi Jaan-Hendrik Toomeli sõnul jääb värskelt tööandjatega sõlmitud miinimumpalga tõstmise kokkuleppe ja tulevast aastast rakenduva tulumaksuvaba miinimumi tõusu koosmõjus madalama sissetulekuga inimestele kätte kuus üle 100 euro enam kui täna. “Kõrge inflatsiooni ja tõusvate energiahindade taustal on see madalamat palka teenivatele inimestele märkimisväärne rahaline võit ning aitab pisut upitada ka teisi alla keskmise jäävaid töötasusid,” selgitas Toomel.
Kokkuleppe tulemusel tõuseb töötasu alammäär 10,9% ja moodustab 39,3% rahandusministeeriumi poolt prognoositavast keskmisest palgast 2023. aastal.
Tööandjate keskliidu juht Arto Aas märkis, et tegemist on kompromissiga, mis peaks arvestama nii kõrget inflatsiooni kui jahtuvat majandust. “Kiirelt kasvavad sisendhinnad ja kulutused energiale seavad meie ettevõtjad tugeva surve alla, mis paraku Eesti ettevõtluskeskkonna konkurentsivõimele ja kindlustundele kaasa ei aita,” kommenteeris Aas. “Samas on selge, et just väiksemate sissetulekutega töötajad vajavad kiire inflatsiooniga hakkama saamiseks rohkem tuge ja meie niigi väikesel tööjõuturul on iga kätepaar kõrges hinnas.”
Kokkuleppe peavad veel kinnitama liitude juhtorganid.