Digiplatvomide vahendusel töötavate inimeste sissetulek on Eesti keskmisest madalam, selgub kolmapäeval, 2. juunil avaldatavast Arenguseire Keskuse uuringust “Platvormitöö Eestis 2021”.
“Platvormitöötajate keskmine igakuine netosissetulek kõikide sissetulekuallikate peale on 1017 eurot, mis jääb alla sama perioodi Eesti keskmisele netopalgale – 1255 eurot,” ütles Arenguseire Keskuse ekspert Johanna Vallistu.
Johanna Vallistu sõnul tegeleb suurem osa platvormitöö tegijatest kullerteenuste, sõidujagamise ja erinevate töödega teiste inimeste kodudes (näiteks ehitustööd, remont, aiatööd, lapsehoid). “Seega on Eestis tehtav platvormitöö praegu üsna kohaliku iseloomuga, kuigi suured töövahendusplatvormid pakuvad töötajatele võrdlemisi lihtsat juurdepääsu ka globaalsele tööturule,” lisas Vallistu.
- Eestis teeb iganädalaselt digiplatvormide vahendusel töid ligi 56 000 inimest ehk 7% tööealisest elanikkonnast. Viimase aasta jooksul on platvormitööd teinud vähemalt korra üle 160 000 inimese, kes keskmiselt teenivad platvormitööst ligi viiendiku (18,4%) oma sissetulekust.
- Võrreldes 2018. aastal tehtud uuringuga on suurenenud aeg-ajalt platvormitöö tegijate hulk – vähemalt kord kuus teeb seda ligi 100 000 inimest.
Platvormitöö on digitaalse töövahendusplatvormi abil leitud tööotste tegemine erinevatele klientidele. Platvormitöö võib olla nii kohapõhine kui veebipõhine ning väheseid või spetsialiseerunud oskuseid eeldav. Enim tuntud platvormitöö tüübid on sõidujagamine, kullerteenus, aga ka IT-töö ja graafiline disain veebiplatvormidel. Arenguseire Keskuse uuring käsitleb kaheksat enam levinud platvormitöö tüüpi.
Uuringufirma SaarPoll viis Arenguseire Keskuse tellimusel märtsis 2021 uuringusuuna “Tuleviku töö” raames läbi esindusliku valimiga uuringu, millega seirati platvormitöö kui tööviisi kasutamist Eestis. Vaata ka 2018. aasta uuringu tulemusi.
Arenguseire Keskus avaldab kolmapäeval, 2. juunil uuringu “Platvormitöö Eestis 2021”, mis vaatleb Eesti elanike poolt digitaalsete töövahendusplatvormide vahendusel tehtud tööde trende viimase kolme aasta jooksul. Uuringut tutvustavad Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, keskuse ekspert Johanna Vallistu ning kommenteerivad Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas ning Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Sten Andreas Ehrlich.
Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.