Tööjõumaksudest hoiavad enim kõrvale ühe töötajaga ettevõtted

Alice MikkFoto: Statistikaamet

Albert Pulleritsu nimelise noore statistiku preemia saab sel aastal Alice Mikk, kes kaitses kevadel magistritöö TalTech majandusanalüüsi erialal teemal “Tööjõumaksudest kõrvalehoidumist ennustavad tegurid ettevõtte tasandil”. Magistritöö eesmärk oli analüüsida erinevate ettevõtte finants- ja mittefinantsnäitajate seost tööjõumaksudest kõrvalehoidumise tõenäosusega.

Magistritöö teemavalik on ajendatud Mikku isiklikust huvist varimajanduse vastu. Maksudest kõrvalehoidumise uurimine selle majanduslike, sotsiaalsete ja eetiliste tagajärgede mõistmiseks on noore statistiku hinnangul ülioluline. “Probleem on paljude valitsuste jaoks kriitiline, kuna maksude tasumine või tasumata jätmine mõjutab väga tugevalt valitsussektori tulusid. Maksutulude vähenemise tagajärjel peab valitsussektor leidma alternatiivseid tuluallikaid avalike teenuste tagamiseks ning infrastruktuuri hoidmiseks ja arendamiseks või teatud teenuste pakkumisest loobuma,” selgitas noor statistik. 

Mikku tehtud analüüsi tulemused viitavad sellele, et suuremad ettevõtted hoiduvad väiksema tõenäosusega tööjõumaksudest kõrvale ja hoidumise tõenäosus on kõrgeim ühemehefirmades. Ühtlasi paistab kõrgema tööjõumaksudest hoidumise poolest silma ehitussektor, moodustades analüüsi tulemuste põhjal 2022. aastal koguni 77% kõigist ehitussektori ettevõtetest ning pakkudes tööd 36% ehitussektori tööjõule. Seetõttu tuleb tööjõumaksudest hoidumise vaates rohkem tähelepanu pöörata ehitussektorile kui kõrge konkurentsiga ja sularahaintensiivsele sektorile. “Lisaks leidsin, et mitmed suhtarvud viitavad suuremale tõenäosusele, et ettevõte pole tööjõumaksude raporteerimisel ja tasumisel päris aus,” nentis Mikk.

Mikk peab Pulleritsu preemia võitu kinnituseks, et uuritud teema on relevantne. “Minu magistritöö eesmärk oli kindlasti ambitsioonikas ning nõudis suurt ajalist panust, kuid kuna teema mind isiklikult kõnetas, siis kirjutamise protsess ise oli väga põnev ja ladus,” sõnas Mikk.

Statistikaamet andis Albert Pulleritsu nimelise noore statistiku preemia välja 14. korda ja tunnustab sellega üht noort üliõpilast, kelle magistri- või bakalaureusetöö rakendab või arendab mõnda statistikameetodit. Pulleritsu preemia hindamiskomisjoni esimehe, statistikaameti eksperimentaalstatistika tiimi andmeteadur Kadri Rootalu sõnul laekus sel aastal konkursile seitse põnevat lõputööd, mille hulgas mitmeid tugevaid ja väga sisukaid eksemplare. “Võitja valimisel kaalusime nelja väga tugeva töö vahel, mis puudutasid lisaks majandusanalüüsile ka tervishoiu ja statistika teooria valdkondi ning paljuski täiendasid üksteist,” sõnas Rootalu.

Žürii hindas Mikku tööd noore statistiku preemia vääriliseks, kuna selles olid heas tasakaalus teoreetiline, käitumuslik ja statistika pool. Töö autor oskas hästi siduda varasemad uuringud ja päriselus nähtavad maksukäitumise mustrid ning need sobivaid andmeallikaid kasutades operatsionaliseerida. Seejuures oli kasutatud ja ühendatud erinevaid andmeallikaid ning silmapaistva põhjalikkusega süvenetud kasutatud andmete plussidesse ja miinustesse. Valminud töö paistis teiste hulgast silma tulemuste hea rakendatavusega.  

Albert Pullerits oli 1921. aastal loodud Eesti Statistika Keskbüroo esimene juht ja Eesti statistikasüsteemi rajaja. Albert Pulleritsu nimelise noore statistiku preemia andis statistikaamet esimest korda välja 2011. aastal Eesti statistika 90. juubeliaasta puhul. 2024. aasta Pulleritsu preemia auhinnafond on 1000 eurot.

Allikas:  Statistikaamet

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll