Töötervishoiuarstid tahavad ka kutsehaiguste kindlustamist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eesti Töötervishoiuarstide Seltsi hinnangul on tööõnnetuskindlustuse väljatöötamise kavatsuse rõhuasetus tööõnnetustel, samas kui töövigastused moodustavad ainult 22 protsenti kõikidest tööga seotud terviseprobleemidest.

Selts ei nõustu, et Eestis jääb jätkuvalt reguleerimata kutsehaiguste kindlustamine ja tegeldakse vaid tööõnnetustega. Nende koos ühes seaduses käsitlemine on vajalik, kuna nii tekkemehhanism kui ka tagajärjed ning ennetamisabinõud on kattuvad.

Rahvusvahelise tööorganisatsiooni ILO andmetel moodustavad Euroopa Liidus keskmiselt riigi kulud kutsehaigustest ja tööõnnetustest tingitult 2,8-3,5 protsenti SKP-st. Eestis moodustavad tööõnnetustest põhjustatud kulud vaid 0,5 protsenti – seega on kutsehaigustest ja tööga seotud haigustest põhjustatud kulud kuus kuni seitse korda suuremad ja riigi SKP-le tunduvalt koormavamad.

“Teisest küljest on Eesti töötajad olnud aastaid pandud halvemasse seisu võrreldes naaberriikidega kutsehaiguste just sotsiaalsetel põhjustel madala diagnoosimise tõttu, näiteks hirm töökohakaotuse ja sissetulekuta jäämise pärast,” märgib selts reedel sotsiaalministeeriumile saadetud kirjas.

Sotsiaalkindlustusameti tööõnnetustega seotud kulud olid 2016. aastal kokku 3,2 miljonit eurot. Kuna enne kindlustuse kehtestamist toimunud tööõnnetuste kulusid kindlustus katma ei hakka, siis ei vähene sotsiaalkindlustusameti kulud lähiaastatel tõenäoliselt märkimisväärselt vaid hakkavad vähenema järk-järgult.

Haigekassa kulutusi mõjutab eelnõu vähesel määral, leiab selts. Praegu hüvitatakse tööõnnetusega seotud haigushüvitised, ravikulud ning soodusravimite kulud haigekassa poolt. 2016. aastal oli tööõnnetustega seotud kulu haigekassale kokku 5,7 miljonit eurot.

Allikas:  BNS

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll