29. märtsil 2023 korraldab statistikaamet andmekirjaoskuse nädala raames suure küsimuste maratoni KÜSIMUS24, mis annab esimest korda kõigile huvilistele võimaluse küsida 24 tunni jooksul statistikaametilt ükskõik mida andmete, andmeanalüüsi, andmetega seotud infotehnoloogia jms kohta.
Teemakohaseid küsimusi saab 29.03 kell 00.01–23.59 esitada nii statistikaameti kodulehele loodava vormi kaudu (jälgi lisanduvat infot Facebooki sündmuse all) kui ka Instagrami päevalugudes. Vastuseid hakkab statistikaamet oma kodulehele ja valikuliselt ka sotsiaalmeediasse postitama sama päeva hommikul.
Küsimusi on oodatud esitama kõik andme- ja statistikahuvilised sõltumata vanusest ja teadmistepagasist – ei ole vahet, kas tegemist on nn lihtsa küsimusega igapäevaelust, kodutöö lahenduse osa põrgatamisega või analüütiku küsimusega mõne statistikaameti arvutatava mõõdiku või üleüldise andmeanalüüsi lähenemise kohta.
Mõned näited:
- Millisesse omavalitsusse on aasta jooksul kolinud kõige rohkem noori?
- Mis kuus sünnib kõige rohkem lapsi?
- Kuidas teha nii, et kõik saaksid keskmisest kõrgemat palka?
- Miks on statistikaameti ja töötukassa avaldatud töötuse määr erinev?
Vastamiseks on ennast valmis seadnud peaaegu kogu statistikaameti töötajaskond: analüütikud, metoodikud ja teised töötajad, kellel on kõigi peale kokku palju oskusi ja teadmisi: vastava valdkonna näitajate arvutamine ja analüüsimine, projekti planeerimine, arvutusmudelite loomine, analüüsi- ja muude IT-programmide kasutamine (nt Oracle, RStudio) jne. Lisaks kaasame kolm didaktikavõimekusega partnerit Tartu Ülikoolist: Liina-Mai Toodingu, Mare Vähi, Andero Uusbergi.
Küsimused ja vastused avalikustatakse temaatiliselt statistikaameti kodulehel ning lähtuvalt mahust edastatakse pärast projekti lõppu ka vastutavate valdkondade ministeeriumidesse ja/või asutustesse.
Soovitame kalendris 29. märtsi üles märkida ja juba veidi mõelda, mida teie tahaksite andmete/statistika kohta teada. See on suurepärane võimalus olla siiralt uudishimulik ja saada mõne teadmise võrra rikkamaks.
Ettevõtmist toetab Euroopa Liidu Sotsiaalfond. Statistikaameti partnerid on Haridus- ja Teadusministeerium, Haridus- ja Noorteamet, noorteportaal Teeviit.