6 suurimat viga, mida alustavad ettevõtjad teevad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kanadast pärit rahvusvaheliselt edukas ettevõtja ja koolitaja Eric Edmeades on alustanud mitmeid ärisid, need üles töötanud ja seejärel maha müünud. Tänu rohketele ja mitmekesistele kogemustele teab ta suurimaid vigu, mida ettevõtjad äri alustades teevad. 

1. Vähene ettevalmistus 

"Alustavad ettevõtjad on täis entusiasmi ja tahavad kohe ärisse hüpata. Selle asemel tuleks aga telefon võtta ja helistada nii oma konkurentidele, võimalikele äripartneritele kui ka klientidele," soovitab Edmeades. Ta rõhutab turu-uuringu tähtsust ja valdkonna siseelu uurimist. "Helistage ja küsige konkurentidelt nõu, mida nad ise teistmoodi teeksid, kui saaksid uuesti alustada, ning millised on klientide tegelikud vajadused." 

2. Konkurentide kopeerimine 

Mugav on vaadata oma konkurente ja hakata enda äris samu turundusvõtteid kasutama. Liigagi paljud kopeerivad ka oma viimase palgatöö marketingi ideid, võttes need enda alustatavasse ettevõttesse üle. "Kui te lähenete oma marketingile täpselt samamoodi nagu konkurendid, siis ei paista te kuidagi välja," arvab Edmeades. Ta soovitab eristuda, luua uutmoodi lähenemine ning mõelda piirideta ja laialt. 

3. Korratakse enda vigu 

Tõeliselt andekas ettevõtja on see, kes õpib teiste vigadest. "Peale selle," jutustab ärimees "et ei suudeta õppida teiste vigadest, korratakse ka enda eksimusi mitu korda." Kui teate juba, et miski ei tööta, siis pole mõtet sama asja uuesti teha. Eric soovitab suhelda teiste ettevõtjatega, uurida nende õppetunde ja kuulata neid rääkimas, sest tõeliselt suur oskus on teiste vigadest õppida. 

4. Rahavoo vähene kontroll 

Iga ettevõtja teab, mis vahe on kasumil ja käibel. See, kui raha justkui on, ei tähenda automaatselt, et tegevus on kasumis ja tulus. "Kasu teenimine on üks teema, kuid teine on kogu rahavooga oskuslik ümberkäimine. Seda peaks kindlasti teadlikult õppima, et mitte omandada kogemusi valusate kaotuste tõttu," arvab ettevõtja. Ta soovitab tungivalt panustada usaldusväärsesse ja professionaalsesse raamatupidajasse, kellest paljud alustajad kokkuhoiu mõttes loobuvad. 

5. Liiga suur usaldamine 

"Tihtipeale on ettevõtjate viga see, et nad ei usalda kedagi peale iseenda. Kahjuks on aga palju ka neid, kes on vastupidiselt just liiga usaldavad ja võivad kergesti petta saada," teab Eric omast kogemusest rääkida. Tänu isiklikult läbikogetule oskab ta öelda, et alati tasub investorite, partnerite ja isegi suuremate klientide tausta kontrollida, et olla tehingu õigsuses ja paikapidavuses kindel. "Parem kontrolli, kui kahetse," leiab ta. 

6. Meeskond koosneb ühesugustest inimestest 

Selleks, et tuulelohe oleks õhus ja lendaks, on vaja kindlalt nööre hoida. Nii kui need lahti lasta, vajub ka tuulelohe maha. "See on hea näide sellest, et kõik teie meeskonnas ei saa olla unistajad ja visionäärid. Keegi peab nööre hoidma ehk olema administratiivse ja praktilise loomuga," selgitab Edmeades. Nii soovitab ta jälgida seda, kas meeskonnas on esindatud kõik peamised inimtüübid. Vaid tasakaalustatud koosseisuga suudate üksteist täiendada ja toetada ega kaldu ühessegi äärmusesse.

Allikas:  SEB Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll