Kaubanduskojas toimus Brexiti teemaline infotund, mille käigus jagas toimuva kohta informatsiooni Eesti suursaadik Suurbritannias, pr. Tiina Intelmann.
Kuigi Suurbritannia lahkumise kuupäev on juba 29. märts, siis pole selge isegi see, kas toimub ilma leppeta lahkumine (hard Brexit) või leppega lahkumine, rääkimata kõigest muust sellega seonduvast. Ettevõtjate jaoks tähendab see muidugi ebakindlust ja küsimusi, milledest kõigile vastuseid pole või on need mitteammendavad. Siiski on olemas põhiline informatsioon võimalike stsenaariumite puhuks.
Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust lepinguga
- Sellisel juhul kehtib kaheaastane üleminekuperiood, mille jooksul ettevõtete jaoks võrreldes praegusega midagi ei muutu.
- Suurbritannia palub Euroopa Liidult Brexitiks täiendavat tähtaega. Kui sellega on kõik Euroopa Liidu liikmesriigid nõus, siis pikenduseks antud tähtaja jooksul ettevõtjate jaoks võrreldes praegusega midagi ei muutu.
Suurbritannia lahkub Euroopa Liidust ilma leppeta
Sellisel juhul hakkavad alates 30. märtsist kaubavahetusega seoses Euroopa Liidu ja Suurbritannia vahel kehtima WTO reeglid, eksportivad-importivad ettevõtjad peavad hakkama täitma tolliprotseduure ja maksma tollimakse.
- Juhised, kuidas toimub kaupade import ja eksport pärast Brextit (inglise keeles). Loe lähemalt SIIT.
- Brexiti mõju tollivormistusele ja kaubavahetusele Ühendkuningriigiga
- Suurbritannia valitsuse poolt koondatud info nn hard Brexiti puhuks sh. impordi- ja ekspordiprotseduurid, toodete märgistamine, intellektuaalomandi kaitse, finantsteenused, käibemaks, isikuandmete kaitse, tarbijakaitse (inglise keeles). Loe lähemalt SIIT.
- Eesti Välisministeeriumi info Brexiti teemal. Loe lähemalt SIIT.
- Eesti Välisministeeriumi soovitused ettevõtjatele. Loe lähemalt SIIT.
- DG TAXUD plaanib avaldada järgmisel nädalal uut operatiivset infot konkreetsete nõuannetega tolli- ja maksuteemal (inglise keeles). Loe lähemalt SIIT.
- Euroopa Komisjoni Brexitiks valmistumise teated valdkondade kaupa. Loe lähemalt SIIT.
- Lisaks on Komisjon kohandanud terve rea ELi seadusandlikke akte, et vähendada (no-deal) Brexiti negatiivset mõju (inglise keeles). Loe lähemalt SIIT.