Pilveteenuste areng viimaste aastate jooksul on olnud hüppeliselt kiire. Praegu võib juba väga julgelt soovitada kõigile ettevõtetele pilve kolimist. Mis saab aga edasi, kui see otsus on ettevõtte poolt vastu võetud?
Pilveteenused varieeruvad ning võimalused tunduvad pea lõputud, seega võib pärast otsuse vastuvõtmist tekkida teatav segadus – kuidas me edasi liigume.
Tegelikult võib teemale läheneda palju rahulikumalt. Kas teadsite, et juba praegu kasutavad väga paljud ettevõtted ning eraisikud rohkelt pilveteenuseid, tihtipeale sellele sügavamalt mõtlemata?
Microsofti uuringu kohaselt kasutab enamik ettevõtete juhte tööl pilveteenuseid ühel või teisel viisil. Kuid nad ei tea täpselt, mida võib nende abil saavutada, ja mõnikord pole nad isegi kindlad selles, millal nad neid teenuseid kasutavad.
- Kas lugesite täna hommikul e-kirju mobiiltelefonist? Suure tõenäosusega on need kirjad salvestatud pilveteenuses.
- Kui lugesite uudiseid või ilmateadet, siis teadke, et kõik see info on talletatud pilveteenuses.
- Saatsite LinkedIni või Skype´i sõnumi täna? Tegite seda läbi pilveteenuse.
- Kuulate seda artiklit lugedes Spotify playlisti? See on võimalik vaid läbi pilveteenuse.
- Ka teie telefoniraamatu kontaktid on salvestatud suure tõenäosusega pilve.
Seega kasutame oma igapäevaseks asjaajamiseks aina rohkem erinevaid pilveteenuseid. Selleks, et neid aga enda kasuks veel paremini tööle panna, on Microsoft pannud kokku eRaamatu, mille abil leiab pilveteenuste kasutamise ning kasulikkuse kohta infot juba enne, kui olete otsustanud oma ettevõttega pilve kolida.
Pilvelahenduste tõhusasse rakendamisse tuleb panustada kõigil ettevõtte juhtidel. Ülioluline on igal astmel teada, kuidas asjad toimivad. Kui ettevõtte sees on selgeks saanud teadmine, mida tahetakse ja kuidas asjad toimivad, saab edasi liikuda otsuseni, millist pilvelahendust kasutada. Siin on kaks kõige olulisemat tegurit – usaldusväärsus ja kulu.
Pilveteenuseid on kolme tüüpi:
- mida kasutate ainult teie ja teie ettevõte;
- mida jagatakse kõigiga;
- mis on kahe eelneva kombinatsioon. Neid nimetatakse vastavalt privaatseteks, avalikeks ja hübriidseteks pilveteenusteks.
Kõigil neil on järgmised ühised omadused:
- arvutiressursid, mida jagatakse kulude vähendamiseks kas teistega oma kontoris või ülejäänud maailmaga;
- paindlikud ja kohandatavad funktsioonid, mille abil saate kiirematel või rahulikumatel aegadel vastavalt ressursse suurendada või vähendada;
- valmislahendused, mida saab juurutada ka väheste IT-teadmistega.
Privaatpilv on ühe ettevõtte jaoks eraldatud turvaline keskkond. Andmeid ja programme hoitakse eraldi arvutis või serveris teie ettevõttes kohapeal või teenusepakkuja juures. Kuna sellele pääseb juurde vaid üks ettevõte, see pakub kõrgel tasemel turvet ning privaatsust. Väiksemate ettevõtete jaoks võivad takistuseks saada privaatpilve kõrge maksumus, sest arvestada tuleb nii eelkulude kui ka jooksvate kuludega.
Avaliku pilve puhul majutab teenusepakkuja avalikku pilve mitmes asukohas, mitte ettevõttes kohapeal. Teie andmed ja programmid on teiste klientidega samas serveris, aga see ei tähenda, et üks klient pääseks teise kliendi andmete või programmide juurde. Andmed asuvad eraldi ja on kaitstud.
Kuna teie investeeringut avalikku pilve kasutatakse koos paljude teiste ettevõtete investeeringutega, saab avaliku pilveteenuse pakkuja kulutada rohkem raha uusimale riistvarale, tarkvarale ja turbetehnoloogiale. Seega kui kasutate Microsoft Office 365 teenusekomplekti või Dynamics 365, on teie tarkvara alati ajakohane.
Paljud ettevõtted võtavad kasutusele hübriidpilve. See on teie ettevõtte vajaduste järgi kohandatud privaatse ja avaliku pilve kombinatsioon. Kui majutate andmeid oma privaatpilves, aga kasutate teavet avalikus pilves, siis töötate hübriidpilve mudeliga.
Seda, milline pilvelahenduse tüüp just Teie ettevõttele sobib, tuleb ettevõttes kokku leppida. Alati võib endale nõu andma kutsuda mõne oma ala eksperdi ning koos mõelda, millise lahendusega edasi minna.
Kuigi Eesti on hetkel üks eesrindlikumaid digilahenduste kasutuselevõtjaid Euroopas, on ettevõtete jaoks takistus see, kui ettevõte ei suuda ajaga kaasas käia – liikumatus ehk stagnatsioon. Seetõttu ongi oluline reageerida positiivselt ettevõtte sisemisele ja välisele nõudlusele võtta kasutusele pilvepõhised lahendused. Nõudlus digitaalsete ümberkujunduste järele pole ettevõtetes kunagi varem olnud nii suur.
Loe täpsemalt pilveteenustest Microsofti poolt kokku pandud eRaamatust.