Kodust lahkudes ununeb sageli pangakaart sahtlisse, sest kaasas on juba telefon, käekell või mõni muu makseid võimaldav aksessuaar. Mida aeg edasi, seda nutikamaks maksmine muutub.
Nutikate makselahenduse tulekut võisid ennustada kõik, kes märkasid panganduse järk-järgulist kolimist mobiili. Aastal 2011 tuli Swedbank esimesena Eestis välja mobiilipanga rakendusega. Toona oli kasutajate arv tänasega võrreldes tagasihoidlik: näiteks 2012. aasta juuliks oli rakendust alla laetud 52 000 korral ja äppi külastati 130 000 korda kuus. Võrdluseks, täna kasutab rakendust pea iga teine Eesti elanik ning äppi külastatakse miljoneid kordi kuus.
Kas nutikellast saab uus telefon?
Mobiilipankade tulekuga hakkas pall veerema ning 2015. aastal tuli Apple turule nutikellaga. Esimene katse eriti edukaks ei kujunenud, kuna kella toonased funktsioonid olid piiratud ja hind krõbe. Näiteks oli kellal küll ApplePay kasutamise võimalus, kuid sellest polnud suurt kasu, sest enamik pangakaarte ei ühendunud toona veel uue makselahendusega. Seetõttu toimus järgmine märgiline samm Eestis 2019. aastal, mil panga kliendid said hakata kasutama Apple Pay’d ning aasta hiljem ka Google Pay’d. Sellega avati uksed Apple Watchi ning Samsungi ja Google’i kelladele. Lisaks said kliendid hakata sooritama makseid ka Garmini ja Fitbiti kelladega. Nüüd, viis aastat hiljem, saab lisaks tasuda poes ka Xiaomi ja Zeppi nutikelladega ning kohati tundub, et telefoniga viipamine hakkab ajaloole jalgu jääma.
Viimast näitab ka statistika – digirahakotiga tasumist kasutas eelmisel aastal pea 189 000 Swedbanki klienti ehk 26% rohkem kui 2022. aastal. Klientide seas oli populaarseim Apple Pay, mida kasutas aasta jooksul 127 000 klienti, kuid suurima kasvu tegi Google Pay, mille kasutajate arv rohkem kui kahekordistus. Sarnast kasvu nähakse ka mujal, näiteks uuringufirma Juniper Researchi kohaselt oli digirahakottide kasutajate arv 2022. aastal 3,4 miljardit ning see jõuab 2026. aastal 5,2 miljardini.
Sõrmused, võtmehoidjad ja palju muud
Poes tasumine ei ole nutikellade peamine funktsioon. Nutika kellaga saavad sportlased jälgida oma tervisenäitajaid ja salvestada trenne; kiire elutempoga karjääriinimesed lugeda ja vastata kirjadele ning lapsevanemad helistada oma lastele. Mida peaksid aga tegema need inimesed, kes tahaksid pangakaardile ja mobiilimaksetele alternatiivi, aga pidevalt endast märku andvat nutikella ka ei soovi? Vastus on lihtne: vali pea ükskõik mis aksessuaar pähe tuleb ja sellega saab tõenäoliselt tänapäeval maksta.
Nimelt pärast nutikellade tulekut puhkes nutikate aksessuaaride turg õide. Maksta saab sõrmuste, käevõrude, kaelakeede, võtmehoidjate, päikeseprillide, kõrvaklappide ja palju muuga. Ka vanale vanaemalt või vanaisalt päritud mehaanilisele kellala saab osta kellarihma, kus on sees kiip ja nii muuta vana väärikas kell moodsaks maksevahendiks. Piisab ainult sellest, et siduda oma kaart aksessuaariga ja maksmine võib alata. Aksessuaarid on eriti kasulikud aktiivsetele inimestele, kes ei soovi alati telefoni kaasas kanda. Näiteks tuleb maksesõrmus või -päikeseprillid kasuks suvel rannas käies: telefoni ei saa vette kaasa võtta ega jätta randa järelvalveta. Sellisel juhtudel on aksessuaaridest palju abi, sest enamasti on need meiega alati kaasas ning kõrvaltvaataja ei saa arugi, et tegemist on makselahendusega. Panga kliendid saavad valida Fidesmo, Tappy või Manage-Mii ehete ja maksevõimaluste vahel. Maksete tegemisel tuleb aga arvestada, et kuni 50-euroste ostude eest saab tasuda ilma PIN-koodi sisestamata ning summat ületades tuleb makseterminali sisestada kaardi PIN- kood.
Kõik sellised maksed, nii nutikellad kui ka aksessuaarid, on täiesti turvalised. Kõik makselahendused vastavad Mastercardi turvatasemele ehk neile kehtivad samad turvastandardid nagu tavapärasele pangakaardile. Aksessuaarid kasutavad pangakaartidega sama tõendamise süsteemi, mis tagab iga tehingu privaatsuse. Seadmega seotud pangakaarti ei saa kuskil mujal kasutada ning kõikidele ostudele kehtib panga pettusevastane kaitse. Varguse või kadumise korral saab nutikella või aksessuaari eemaldada lihtsalt panga mobiiliäpist või oma pangakaardi äpist.