Tarka tarbimist! 10 nõuannet jõuluostude tegemiseks

Jõulukingid kingitused ostma pood
Foto: Depositphotos
  1. Koosta enne poodi minemist ostude nimekiri. Nii ostad ainult vajalikke asju ja miski ei unune.
  2. Proovi enne ostmist kaupluses piduriideid või -jalatseid, et olla kindel nende sobivuses. Kaupleja ei pea andma võimalust kaupa vahetada või tagastada. Kellelegi teisele ostes küsi müüjalt, kas selles kaupluses saab vajadusel kaupa vahetada või tagastada. Eitava vastuse puhul kaalu ostu tegemist mujalt.
  3. Arvesta, et 14-päevane vahetamis- ja tagastusõigus kehtib ainult sidevahendi abil (näiteks arvuti või telefon) või väljaspool kaupleja äriruume (näiteks tarbija kodus või tööl) ostetud kaupade puhul. Kui tutvumiseks antud 14 päevaga on kaupa kasutatud muul viisil, kui seda saab teha poes või kui kaup tagastatakse kahjustatud originaalpakendis või ilma pakendita, vastutab tarbija kauba väärtuse vähenemise eest ja kaupleja võib nõuda selle hüvitamist.
  4. Ära jäta e-poes jõuluostude tegemist viimasele minutile. Mida lähemale jõuavad jõulud seda pikemaks venivad kaupade tarneajad. Pöörake tähelepanu, kas tegemist on Eesti või välisriigi e-poega, et kindlustada piisav ajavaru, et jõulukingid kindlasti õigeaegselt kohale jõuaksid.
  5. Tea, et tehniliselt keerukale, ohtlikke aineid sisaldavale või kasutamisel erioskust nõudvale kaubale peab olema lisatud eestikeelne kasutusjuhend (näiteks ilutulestikule).
  6. Arvesta, et kahe eraisiku vahelisele tehingule tarbijakaitsereeglid ei laiene ja vaidlust aitab vajadusel lahendada ainult kohus.
  7. Pea meeles, et kaupleja vastutab puuduste eest, mis ilmnevad kahe aasta jooksul alates kauba tarbijale üleandmisest. Puuduse ilmnemisel on kaupleja kohustatud selle kõrvaldama või kauba asendama.
  8. Tea, et lisaks tarbijale seadusega antud õigusele esitada kahe aasta jooksul ostetud kauba suhtes kaebusi, võib kaupleja anda kaubale ka müügigarantii, millega tagatakse tarbijale seaduses sätestatust soodsam seisund.
  9. Jälgi toitu ostes lisaks müügihinnale ka ühikuhinda (näiteks liitri või kilogrammi hind), et raha säästa. Allahindluse puhul otsi hinnasildilt võrdlemiseks üles ka varasem hind (viimase 30 päeva madalaim hind).
  10. Pööra tähelepanu toidu „parim enne“ või „kõlblik kuni“ kuupäevale. Jõulueelses poesaginas võib tähelepanu kergesti hajuda, samas soovime panna jõululauale ju üksnes parimat.

Allikas:  tallinn.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll