Alates 1. aprillist 2020. aastal on töövõimetoetuse kehtiv päevamäär 14,89 eurot, millest ühe kalendripäeva toetus on:
- osalise töövõime korral 57% kehtivast päevamäärast (8,4873 eurot päevas, keskmiselt 254,62 eurot kuus);
- puuduva töövõime korral 100% kehtivast päevamäärast (14,89 eurot päevas, keskmiselt 446,70 eurot kuus).
Kui sissetulek töövõimetoetuse arvestamise kuule eelnenud kalendrikuul ületab 90kordset kehtivat päevamäära, arvutatakse toetuse suurus ümber, vähendades toetust töövõimetoetuse maksmise kuu eest summa võrra, mis on pool sissetuleku ja 90kordse päevamäära vahest.
Puhkusetasu
Juhul kui makstakse korraga puhkuse- ja töötasu ning saadud summa on kokku üle 1340,10 euro (töövõimetoetuse 90kordne päevamäär, millest alates hakkab töövõimetoetus vähenema), võib taotleda töövõimetoetuse ümberarvutamist.
Toetuse ümberarvutamine on vajalik, kui kogu puhkus langeb ühele või mitmele järjestikusele kuule ning puhkusetasu saate erinevalt ajast, kui oleksite saanud sama perioodi eest töötasu: näiteks puhkate augustis ning saate juuli lõpus korraga palga- ja puhkuseraha või puhkate augustis ja septembris ning saate augusti keskel puhkuseraha ja augusti lõpus palga.
Ümberarvutamiseks on vaja esitada töötukassale avaldus koos tööandja tõendiga, kus on kirjas:
- tehtud väljamaksete kuupäev(ad);
- väljamaksete sisu (töötasu, puhkusetasu);
- puhkuse aeg (algus- ja lõpukuupäev).
Samuti on vaja esitada väljavõte lepingust, kust nähtub töötasu väljamaksmise kokkulepitud aeg (palgapäev).
Haigushüvitis
Töövõimetoetuse ümberarvestusi seoses tööandja poolt makstava haigushüvitise või ajutise töövõimetuse hüvitise saamisega saab töötukassa teha alates 2019. aasta jaanuari töövõimetoetusest, mis makstakse välja veebruaris 2019 ja mille arvutamisel võetakse arvesse detsembri 2018 sissetulek (brutosumma).
Ajutise töövõimetuse hüvitiseks loetakse haigekassa poolt makstavat haigushüvitist, sünnitushüvitist, lapsendamishüvitist ja hooldushüvitist.
Juhul, kui makstakse haigushüvitist, sünnitushüvitist, lapsendamishüvitist või hooldushüvitist mitme kuu eest korraga ja sissetulekud ületavad seetõttu 90kordset päevamäära (1340,10 eurot), siis võib samuti taotleda töövõimetoetuse ümberarvestamist.
Ümberarvestamiseks on vaja esitada töötukassale avaldus koos tõendiga, kus on kirjas:
- hüvitise väljamakse(te) kuupäev(ad);
- hüvitise liik ja brutosumma(d);
- periood(id), mille eest hüvitist maksti (algus- ja lõpukuupäev).
Tõendi haigushüvitise suuruse ja perioodide kohta saate saata töötukassa e-posti aadressil ka otse portaalist www.eesti.ee.
Samuti on vaja esitada väljavõte lepingust, kust nähtub töötasu väljamaksmise kokkulepitud aeg (palgapäev).
Avalduse toetuse ümberarvestamiseks võib saata e-postiga tvto_taotlused@tootukassa.ee või postiga aadressil Lasnamäe 2, Tallinn, 11412.
Näited
Osalise või puuduva töövõimega inimene puhkab ajavahemikus 01.09-30.09 ja tööandjaga kokkulepitud töötasu maksmise aeg on töötamise kuu viimane tööpäev. Talle makstakse 31. augustil töötasu 1000 eurot ja puhkusetasu 1000 eurot, inimese augusti brutosissetulekud on seega kokku 2000 eurot. Inimene esitab töötukassale avalduse ja tööandja tõendi, kust on näha tema puhkuse aeg, saadud tasud ja tasude liik ning väljavõtte töölepingust vms dokumendist, kus nähtub ettevõttes kokkulepitud töötasu maksmise aeg. Kuna septembris töötamise korral oleks töötasu makstud septembri viimasel tööpäeval, teeb töötukassa järgmised ümberarvutused:
|
Osalise töövõimega inimene puhkab 30 päeva ajavahemikul 17.08-15.09 ja tööandjaga kokkulepitud töötasu maksmise aeg on töötamise kuule järgneva kuu 5. päev. Talle makstakse 5. augustil töötasu 1050 eurot juulikuu eest ning 14. augustil puhkusetasu 1050 eurot. See tähendab, et augusti sissetulekute summa on 2100 eurot. See on rohkem kui 1849,34 eurot, millest alates osalise töövõime korral enam toetust ei maksta. See tähendab, et ilma ümberarvutusteta inimene septembri eest töövõimetoetust ei saaks. Inimene esitab töötukassale avalduse ja tööandja tõendi, kust on näha tema puhkuse aeg, saadud tasud ja tasude liik ning väljavõtte töölepingust, kust nähtub kokkulepitud töötasu saamise aeg. Kuna puhkus langeb kahele järjestikusele kuule ning augustis ja septembris töötamise korral oleks töötasu makstud vastavalt septembris ja oktoobris, teeb töötukassa järgmised ümberarvutused:
|
Töövõimetoetust eelmise kuu eest makstakse järgmise kuu 10. kuupäevaks.
Vaata lisaks: Töövõimetoetus ja töötamine