Töötamine vanemahüvitise saamise ajal

Saades vanemahüvitist on lubatud jätkata töötamist ja teenida tulu. Saadava tulu suurusest enne maksude maha arvestamist (ehk brutosummast) sõltub, kas vähendatakse vanemahüvitist või mitte.

Kui ühe kuu tulu on väiksem, kui pool vanemahüvitise ülempiirist, siis vanemahüvitis ei vähene. Kui tulu on suurem, kui pool hüvitise ülempiirist, vähendatakse vanemahüvitist.

2020. aastal on selle piirmäär (pool vanemahüvitise ülempiiri) 1774,05 eurot. (2021. aastal hakkab olema 1910,77 eurot).

Teades, et töötasu on suurem kui piirmäär, tuleb teatada vabas vormis e-kirja teel aadressile info@sotsiaalkindlustusamet.ee brutotöötasu suurus. Sel juhul vähendatakse edaspidi vanemahüvitist. Saades mõnes kuus siiski väiksemat tulu, makstakse peale maksu- ja tolliametist andmete saamist vanemahüvitist juurde.

Teatada tuleb ka ühekordsest suuremast tulust ning selle väljamakse teostamise kuust.
NB! Arvestus toimub kassapõhise väljamakse järgi.

Igakuisest töötasust teavitamiseks võib paluda asutuse raamatupidajal täita ja allkirjastada vastav blanket (PDF).

Vanemahüvitise ümberarvutamine

Valem: vanemahüvitis – [(brutotulu – 1774,05 eurot.) : 2] = vähendatud vanemahüvitis.

NB! Kui vähendatud vanemahüvitis oleks väiksem kui hüvitise määr, makstakse hüvitist vanemahüvitise määras.

Näide 1: määratud vanemahüvitis on 1500 eurot, jooksval kuul saadakse brutotulu 1800 eurot. Vähendatakse vanemahüvitist valemi järgi: 1500 – [(1800 – 1774,05) : 2] = 1500 – 12,975 = 1487,03 eurot.

Näide 2: määratud vanemahüvitis on 540 eurot, jooksval kuul saadakse preemiat, mille suuruseks 2000 eurot. Peaks vähendama ühekordselt vanemahüvitist valemi järgi: 540 – [(2000 – 1774,05) : 2] = 540 – 112,98= 427,03 eurot. Kuna vähendatud vanemahüvitise summa on väiksem kui vanemahüvitise määr, makstakse vanemahüvitist siiski vanemahüvitise määra suuruses.

Kui tööandja maksab välja mitme kuu töötasu ühes kuus korraga, arvestatakse nagu oleks tulu saadud mitmel kuul. Sel juhul ei vähendata vanemahüvitist, kui ühe kuu summa on väiksem kui pool hüvitise ülempiirist. Esitada tuleb kirjalik tööandja tõend, kust on näha, millal oleksid pidanud tasu tegelikult saama.

Näide 3: tööandja pidi oktoobris maksma töötasu 800 eurot ja novembris 800 eurot , aga maksis detsembris 2400 eurot. Esitades tööandja poolse kirjaliku tõendi, et detsembris välja makstud töötasu oli kolme kuu eest, arvestatakse, et saadi töötasu kolmel kuul järjest 800 eurot kuus. Sellisel juhul detsembris vanemahüvitist ei vähendata.

Erandid, mille korral vanemahüvitist ei vähendata

  • Saadud tulu on suurem, sest esimesel vanemahüvitise maksmise kuul maksti sulle ka tulu, mis oli teenitud enne vanemahüvitise algust. Vanemahüvitise maksmise kuuks loetakse kalendrikuud, mille eest hüvitist makstakse.
  • Saadud tulu on suurem, sest viimasel vanemahüvitise saamise kuul maksti tulu, mis teeniti juba pärast vanemahüvitise lõppemist.
  • Töötukassa maksis hüvitist tööandja maksejõuetuse korral, kui tööandja süül ei ole õigeaegselt välja makstud enne vanemahüvitist teenitud tulu.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll