Viimase üheksa kuuga on sotsiaalkindlustusametis registreeritud 568 piiriülest perehüvitiste enammakset summas 426 000 eurot. Enammaksed tekivad üldjuhul siis, kui toetuse saaja kolib välismaale ja unustab sotsiaalkindlustusametit teavitada. Riikidevaheline infovahetus on aeglane ja nii võibki juhtuda, et inimene saab samaväärset toetust kahest riigist.
"Perehüvitiste saajal on kohustus teavitada sotsiaalkindlustusametit kõigist asjaoludest, mis mõjutavad perehüvitiste saamist. Näiteks ka sellest, kui üks vanem on tööle läinud teise riiki või on teisest riigist saanud samaväärseid perehüvitisi," rääkis sotsiaalkindlustusameti välishüvitiste juht Evelyn Hallika.
Välismaal elavatele ja töötavatele eestlastele makstakse perehüvitisi töökoha riigis samadel alustel ja samas suuruses nagu oma riigi kodanikele. "Kui aga perehüvitiste saaja ei ole meid teavitanud ja hilisemas riikidevahelises infovahetuses selgub, et pere saab sama toetust ka teisest riigist täismääras, tekkib perel enammakse ja alusetult makstud hüvitised nõutakse tagasi," ütles Hallika.
Enammaksete vältimiseks tuleb teise riiki elama või tööle minnes teavitada esimesel võimalusel elukohariigi sotsiaalkindlustusasutust.
Eestis makstakse perehüvitisi Eesti alalisele elanikule. Kui terve pere lahkub Eestist, siis maksab perehüvitisi täies mahus pere uus elukohariik. Kui osa pereliikmeid jääb elama Eestisse selgitavad sotsiaalkindlustusasutused omavahelises infovahetuses välja, milline riik maksab perele perehüvitisi ja millises summas.
Lisainfot Euroopa Liidu sotsiaalkindlustussüsteemide kohta Euroopa Komisjoni kodulehelt SIIN või tutvu perehüvitiste maksmise reeglite ja näidetega sotsiaalkindlustusameti koduleheküljel SIIN. Küsimuste korral saavad inimesed abi ka sotsiaalkindlustusameti välishüvitiste üksuse telefonidelt 640 8191 ja 640 8135.
Kontakt:
Evelyn Hallika, sotsiaalkindlustusameti välishüvitiste üksuse juht, 640 8133
Kaili Uusmaa, sotsiaalkindlustusameti kommunikatsioonijuht, 508 7370