Vanemapension

Alates 1. jaanuarist 2013 arvutatakse vanaduspensionile, töövõimetuspensionile ja toitjakaotuspensionile juurde järgmine täiendav pensionilisa lapse kasvatamise eest.

  • Ühele vanemale, vanema abikaasale, eestkostjale või peres hooldajale iga lapse kohta, kes on sündinud ajavahemikus 31.12.1980-31.12.2012 ning keda ta on kasvatanud vähemalt kaheksa aastat, pensionilisa kahe aastahinde suuruses.
  • Ühele vanematest, vanema abikaasale, eestkostjale või peres hooldajale, kes on sündinud enne 1983. aasta 1. jaanuari ja kes ei ole liitunud kohustusliku kogumispensioniga (ei ole kohustatud isik kogumispensionide seaduse tähenduses), iga lapse kohta, kes on sündinud 01.01.2013 või hiljem ning keda ta on kasvatanud vähemalt kaheksa aastat, pensionilisa kolme aastahinde suuruses.
  • Alates 1. jaanuarist 2018 ühele vanemale, vanema abikaasale, eestkostjale või peres hooldajale iga lapse kohta, kes on sündinud enne 01.01.2013 ning keda ta on kasvatanud vähemalt kaheksa aastat, pensionilisa ühe aastahinde suuruses.

Kirjalik nõusolek pensionilisa saamiseks

Kui sama lapse suhtes on õigus taotleda pensionilisa mitmel õigustatud isikul, lepivad need isikud kokku, kes õigust pensionilisale kasutab. Kokkulepet väljendab kirjalik nõusolek. Kui isikud ei saavuta omavahelist kokkulepet, tuleb neil pöörduda vaidluse lahendamiseks kohtusse.

Erisus pensionilisa maksmisel

Isikud, kes juba saavad kaks aastat pensioniõiguslikku staaži, ei pea uut kokkulepet sõlmima ja 2015. aastast makstakse neile ilma kokkulepet esitamata pensionilisa ühe aastahinde suuruses. Juhul kui teine õigustatud isik ei ole nõus, et sama isik saab juurde ka ühe aasta pensionilisa, võib ta esitada taotluse, mille alusel Sotsiaalkindlustusamet peatab pensionilisa maksmise kokkuleppe saavutamiseni.

Näide 1: Peeter ja Inga on abielus. Neil on kolm last. Esimene laps sündis 1979, teine laps 1984. ja kolmas laps 1992. aastal. Kui Peeter läks pensionile, otsustati koos, et just tema pension suureneb laste kasvatamisega seoses.Tema pensionile arvestati juurde nii esimese kui teise lapsega seoses mõlema eest 2 aastat staaži ja 1 aastahinde suurune pensionilisa. Kolmanda lapse kasvatamise eest sai Peeter 3 aastahinde suuruse pensionilisa, sest ta sündis pärast 1991. aastat.
Näide 2: Kasparil ja Liial sündis 2014. aastal laps. Liia on liitunud II sambaga aga Kaspar ei ole. Koos otsustati, et lapse sünnist kuni tema 3-aastaseks saamiseni saab lapse kasvatamise eest II samba kontole kogumispensioni sissemakseid Liia. Kasparil ei ole seega enam tulevikus võimalik selle aja eest pensionilisa saada.

Vanemapensioni arvestamine pensioni II sambas

1. jaanuaril 2013 ja hiljem sündinud lapse kasvatamise eest on vanemal õigus saada riigieelarvest täiendavaid sissemakseid kohustuslikku kogumispensioni (II pensionisambasse).

Makse suurus on 4% Eesti keskmisest sotsiaalmaksuga maksustatavast ühe kalendrikuu tulust (arvutatakse sotsiaalkindlustusameti poolt 1. maiks eelmise kalendriaasta sotsiaalmaksu andmete alusel).

II pensionisamba sissemakseid teeb sotsiaalkindlustusamet isikule, kes on kogumispensioniga liitunud ja kohustatud tasuma kohustusliku kogumispensioni makset ning kes kasvatab kuni kolmeaastast last.

Last kasvatavaks isikuks, kel on õigus vanemapensioni saada, on lapse vanem, vanema abikaasa, eestkostja või hooldaja, kellega on sõlmitud lapse perekonnas hooldamise leping.

Õigus täiendavatele sissemaksetele tekib alates lapse sünnist ning kehtib kuni kolmeaastaseks saamiseni sõltumata sellest, kas vanem on läinud tööle tagasi või mitte.

Täiendavad sissemaksed korraga ühele vanemale

Sissemakseid tehakse igas kuus eelmise kalendrikuu eest. Kui sama lapse suhtes on õigus taotleda täiendavate sissemaksete tegemist mitmel isikul, lepitakse kokku, kes täiendavate sissemaksete õigust kasutab. Kokkulepet väljendab kirjalik nõusolek. Isikut, kes sissemakseid saab, võib kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni vahetada. Selleks tuleb esitada Sotsiaalkindlustusametile uus avaldus ning kokkulepe.

NB! Kui vanem naaseb ajavahemikus 2014–2017 tööle, jätkuvad tema töötasult ja sotsiaalmaksust tehtavad sissemaksed, millele lisandub lapse kolmeaastaseks saamiseni 4% Eesti keskmiselt palgalt.

Taotlemine

Vanemapensioni sissemaksete saamiseks tuleb esitada avaldus elukohajärgsesse sotsiaalkindlustusametisse või riigiportaali eesti.ee kaudu. Täiendavaid sissemakseid tehakse alates lapse sünni päevast, kui taotlus on esitatud kuue kuu jooksul. Hilisemal taotlemisel saab sissemakseid teha tagantjärele, kuid mitte rohkem kui taotluse esitamisele eelnenud kuue kalendrikuu eest.

Allikas:  Pensionikeskus

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll