07.12.05 võttis riigikogu vastu Alkoholi-, tubaka- ja kütuseaktsiisi seaduse (edaspidi ATKAS) muudatused, mis puudutavad ka aktsiisivabastuse lubasid.
Alkohol ja tubakatooted (pardavarud)
ATKAS-e kohaselt on aktsiisist vabastatud alkohol ja tubakatooted, mida tarbitakse ärilisel eesmärgil käitatava õhusõiduki või laeva pardal liikmesriikidevahelise reisi ajal (välja arvatud kaasamüüdav kaup). Seni kehtinud ATKAS-e redaktsiooni kohaselt väljastati nimetatud alkoholi ja tubakatoodete soetamiseks isikutele, kes käitasid ärilisel eesmärgil õhusõidukit või laeva liikmesriikide vahelisel reisil, vastavalt kas alkoholi aktsiisivabastuse luba või tubaka aktsiisivabastuse luba.
ATKAS-e muudatuste kohaselt ei pea isikul, kes käitab ärilisel eesmärgil õhusõidukit või laeva liikmesriikide vahelisel reisil, enam olema kas alkoholi aktsiisivabastuse luba või tubaka aktsiisivabastuse luba (nimetatud load kaotavad alates 01.01.06 kehtivuse). Aktsiisist vabastatud alkoholi ja tubakatooteid on õigus soetada aktsiisilaopidajalt ilma vastava aktsiisivabastuse loata kuid see-eest on aktsiisilaopidajal kohustus aktsiisikauba võõrandamisel õhusõiduki või laeva varudeks veenduda, et selle saaja on õigustatud isik aktsiisivaba aktsiisikauba saamiseks.
Eeltoodud muudatused, mis jõustuvad 01.01.06, puudutavad vaid pardavarudeks kasutatavat alkoholi, muu aktsiisist vabastatud alkoholile (nt apteegid, veterinaaria, toiduainetetööstus jne) väljastatud alkoholi aktsiisivabastuse lubade sätteid ei muudetud.
Kütus (pardavarud)
Täiendatud on pardavarudeks kasutatava kütuse aktsiisivabastuse aluseid. Muudatuste kohaselt on aktsiisist vabastatud kütus, mida kasutatakse ärilisel eesmärgil käitatavas tsiviilõhusõidukis ja riiklikus õhusõidukis õhus navigeerimiseks ning lisaks ka kütus, mida kasutatakse nimetatud õhusõidukites hooldus- ja remonttööl ja kütus, mida kasutatakse laevas, mis sõidab ärilisel eesmärgil väljaspool Eestit ja kalastamisel väljaspool Eestit ning lisaks ka kütus, mida kasutatakse nimetatud laevades regulaarsel hooldustööl laeva ettevalmistamiseks järgnevaks sõiduks väljapoole Eestit.
Sarnaselt alkoholile ja tubakatoodetele ei ole ka aktsiisivaba kütuse lõpptarbijal (laevafirmal või lennuettevõtjal) vajalik enam omada kütuse aktsiisivabastuse luba. Kütust võõrandaval aktsiisilaopidajal on aktsiisivaba kütuse võõrandamisel õhusõiduki või laeva varudeks veenduda, et selle saaja on õigustatud isik aktsiisivaba aktsiisikauba saamiseks.
Pardavarustamisega seoses lisandub seadusesse uus eristaatusega isik kelleks on laevavarustaja. Kui seni väljastati kütuse aktsiisivabastuse luba vaid aktsiisivaba kütuse lõppkasutajatele, siis muudatuste kohaselt väljastatakse kütuse aktsiisivabastuse luba vaid laevavarustajatele. Laevavarustaja on isik, kellele on kütuse aktsiisivabastuse loa alusel antud õigus varustada laeva aktsiisivaba kütusega ning töödelda või ladustada kütust vaid aktsiisivabastuse loal märgitud kohas (selleks võib olla nii sadama territoorium kui ka punkerlaev). Samuti annab laevavarustajale väljastatud kütuse aktsiisivabastuse luba õiguse kütust aktsiisilaopidajalt soetada või importida ilma, et kütuselt tekiks aktsiisimaksukohustus. Kütus, mida laevavarustaja töötleb või ladustab aktsiisivabastust omava laeva varustamiseks, on aktsiisist vabastatud.
Eeltoodud muudatused jõustuvad 01.01.06 ja puudutavad ettevõtteid, kes varustavad laevu EL staatuses ajutises aktsiisivabastuse oleva kütusega või kasutavad ajutises aktsiisivabastuse olevat EL staatusega kütust laevakütuste valmistamisel.
Kütuse aktsiisivabastuse loa saamiseks tuleb asukohajärgsele aktsiisikeskusele esitada järgmised dokumendid:
- 1. kirjalik taotlus, milles on märgitud kütuse aktsiisivabastuse loa taotleja nimi, elu- või asukoha aadress, tegevuskoha aadress ja kontaktandmed ning aktsiisivaba kütuse kasutamise eesmärk;
2. kütuse arvepidamise eeskiri;
3. kütuse kao piirnormid (kui esineb kütuse kadu ATKAS-e §30 tähenduses). Kütuse kao piirnormi taotlemisel tuleb esitada lisaks ka dokumendid, mis tõestavad reaalselt tekkiva kao suurust.
4. tegevuskoha asendiplaan, kus on märgitud territooriumi, hoonete ja rajatiste pindala ning juurdepääsud. Samuti ka hoonete plaanid, millel on märgitud ruumide pindala ning sisse- ja väljapääsud;
5. hoonete, ruumide, rajatiste, territooriumi ning laeva puhul selle omaniku nimi ja dokument, mis tõendab laevavarustaja ainuõigust kasutada kütuse ladustamiseks territooriumi, hooneid, ruume ja rajatisi;
6. hoonete, ruumide, rajatiste, territooriumi ja laeva puhul selle kasutamise kirjeldus;
7. kütuse töötlemisel kütuse töötlemisprotsessi kirjeldus, milles on märgitud ka töötlemisprotsessi osad kus tehakse mõõtmisi. Töötlemisprotsessi kirjeldusest peab tulenema töötlemisel kasutatavad kütused, töötlemise tehnoloogiline kirjeldus ja töötlemiseks kasutatud kütustest valmistatavad kütused (koos vastavate kütuste nimetuste ja kaheksakohaliste KN kaubakoodidega),
8. mahutite plaan, millel on märgitud mahutite maht. Juhime ka tähelepanu ATKAS-e sätetele, mis käitlevad aktsiisikauba mõõtmisi ning mille kohaselt peavad aktsiisikauba mõõtmiseks kasutatavad mõõtevahendid (sh mahutid) olema taadeldud mõõteseaduse kohaselt.
Asukohajärgne aktsiisikeskus väljastab kütuse aktsiisivabastuse loa kui:
- 1. isiku suhtes ei ole algatatud pankroti- ega likvideerimismenetlust ning ei ole vastu võetud asutuse tegevuse lõpetamise otsust või asutuse tegevuse lõpetamiseks ümberkorraldamise otsust;
2. kütuse aktsiisivabastuse loa taotlemisel esitatavad andmed ja dokumendid on esitatud ning need on aktsiisikeskuse poolt aktsepteeritud;+isikul või asutusel ei ole maksuvõlga;
3. isik või asutus on riigile või kohalikule omavalitsusele kuuluva laeva või laeva- või väikelaevaregistrisse kantud laeva valdaja.
Tolliasutusel on õigus nõuda täiendavaid andmeid aktsiisivaba kütuse eesmärgipärase kasutamise tõendamiseks, samuti arvepidamise eeskirja täiendamist.
Palume ettevõtjatel arvestada asjaoluga, et kütuse aktsiisivabastuse loa taotluste menetlemise tähtaeg on üldjuhul kuni 30 kalendripäeva alates taotluse ja selle juurde kuluvate lisadokumentide Maksu- ja Tolliametile esitamisest. Menetluse tähtaeg võib pikeneda näiteks juhul, kui esitatud dokumendid on vormistatud ebakorrektselt mistõttu tuleb taotlejal esitada vajalikud parandused. Juhul, kui taotleja esitab dokumendid osade kaupa (sh. ka ebakorrektselt vormistatud dokumentide parandused) hakkab tähtaeg kulgema viimasena esitatud dokumendi saabumisest.
Kütus (kemikaalikäitleja)
01.01.06 jõustuvate muudatuste kohaselt kaotavad kehtivuse senised kemikaalikäitleja aktsiisivabastuse load, mis asendatakse kütusekäitleja aktsiisivabastuse lubadega. Tegemist on peamiselt terminoloogilise muudatusega, kuid muudatuste kohaselt laieneb kütusekäitleja aktsiisivabastuse loa olemasolu kohustuslikkus ka kütust mineraloogilistes protsessides kasutavatele isikutele (Mineraloogilised protsessid on protsessid, mis on nimetatud EÜ Nõukogu määruses (EMÜ) 3037/90 NACE nomenklatuuri koodi DI 26 “Muude mittemetalsetest mineraalidest toodete tootmine” all).
Kütusekäitleja aktsiisivabastuse loa saamiseks tuleb asukohajärgsele aktsiisikeskusele esitada dokumendid, mida siiani tuli ATKAS-e kohaselt esitada kemikaalikäitleja aktsiisivabastuse loa taotlemisel. Palume ettevõtjatel arvestada asjaoluga, et kütusekäitleja aktsiisivabastuse loa taotluste menetlemise tähtaeg on üldjuhul kuni 30 kalendripäeva alates taotluse ja selle juurde kuluvate lisadokumentide Maksu- ja Tolliametile esitamisest. Menetluse tähtaeg võib pikeneda näiteks juhul, kui esitatud dokumendid on vormistatud ebakorrektselt mistõttu tuleb taotlejal esitada vajalikud parandused. Juhul, kui taotleja esitab dokumendid osade kaupa (sh. ka ebakorrektselt vormistatud dokumentide parandused) hakkab tähtaeg kulgema viimasena esitatud dokumendi saabumisest.
Seni väljastatud kemikaalikäitleja lubade alusel saab aktsiisist vabastatud kütust soetada kuni lubade kehtivuse lõpuni.
Osaliselt denatureeritud piiritus
Vastavalt EL direktiivi 92/83/EMÜ artiklis 27 sätestatule vabastavad liikmesriigid alkoholi tooteid aktsiisimaksust, kui tooted on denatureeritud vastavalt liikmesriigi nõuetele ja neid kasutatakse alkoholist erineva toote valmistamiseks.
Eelnimetatu kohaldamiseks sätestatakse ATKASes osaliselt denatureeritud piirituse aktsiisivabastust.
Osaliselt denatureeritud piiritust saab kasutada ainult Eestis.
Piiritust loetakse osaliselt denatureerituks, kui see
Osaliselt denatureeriv aine Osaliselt denatureeriva aine kogus absoluutalkoholi hektoliitris
1. Isopropanool 10 liitrit
2. Dietüülftalaat 1 kilogramm
3. Bensiin 2 liitrit
4. Etüülatsetaat 3 liitrit
5. Metüületüülketoon 2 liitrit
6. Tolueen 3 liitrit
7. Isobutüülalkohol 3 liitrit
8. Metüülisobutüülketoon 2 liitrit
9. Ksüleen 5 liitrit
10. Tärpentin 0,7 liitrit
Osaliselt denatureeritud piiritust saab aktsiisivabalt importida või aktsiisilaost soetada vaid aktsiisivabastuse loa alusel. Aktsiisivabastuse loa taotlemine toimub vastavalt alkoholi aktsiisivabastuse loa taotlemise kehtestatud üldkorrale.
Seadusandlus