Küsimus: tööandjal on võimalik maksuvabalt hüvitada tervise- ja spordikulusid 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis ehk 400 eurot aastas. Tööandja panustab töötaja vabatahtlikku tervisekindlustusse maksuvabalt 400 eurot aastas. Kas tööandjal on võimalik puudega töötaja vabatahtlikule tervisekindlustusele tehtud kuludele saada lisa maksusoodustust?
Vastab Eesti maksumaksjate liidu jurist
Maksusoodustus ei puuduta tegelikult ainult tervise- ja spordikulusid, vaid see 400 eurot aastas on ette nähtud erinevat liiki kulutuste jaoks (tervise edendamise kulud). Tööandja võib erinevate vahel valida, aga üle 100 euro kvartalis maksuvabalt kinni maksta ei saa.
Tulumaksuseaduse 48 lg 55 kohaselt ei maksustata erisoodustusena järgmisi töötaja tervise edendamiseks tehtavaid kulutusi 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis, kui tööandja on neid võimaldanud kõikidele töötajatele:
- avaliku rahvaspordiürituse osavõtutasu;
- sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutusi;
- tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavaid kulutusi;
- kulutusi tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse kantud või vastavat kutsetunnistust omava taastusarsti, füsioterapeudi, tegevusterapeudi, kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi teenustele;
- ravikindlustuslepingu kindlustusmakset.
Puudega isikule on tegelikult ette nähtud, et tööandja saab talle maksuvabalt hüvitada abivahendite andmiseks tehtud kulutusi kuni 50% töötaja töötasust (TuMS § 48 lg 54).
Teatud juhtudel on võimalik maksuvabalt hüvitada isikliku autoga tehtud töö ja kodu vahelised sõidud (juhul kui ühistransporti pole või selle kasutamine põhjustab liikumis- ja töövõime langust (TuMS § 13 lg 3 p 21).
Vaata lisaks: TuMS § 48 lg 51
Samuti ei maksustata tulumaksuga tööandja poolt tehtud kulutusi töötaja tööõnnetuse või kutsehaiguse tagajärjel saadud tervisekahjustuse raviks (TuMS § 13 lg 3 p 10, see kulu on maksuvaba sõltumata sellest, kas inimesel on puue või töövõime langus).