Mootorsõidukimaks ehk automaks

Mootorsõidukimaks
Foto: Depositphotos

Alates 1. jaanuarist 2025 hakkab kehtima mootorsõidukimaksu seadus. Mootorsõidukimaks (ka automaks) on riiklik maks, mida maksavad kõik liiklusregistris registreeritud mootorsõidukite omanikud või mootorsõidukite vastutavad kasutajad.

Mootorsõidukimaksu seadus sätestab mootorsõidukimaksu ja sõiduki registreerimistasu.

Mootorsõidukimaks

  • Tasumine kalendriaasta eest.
  • Tasub omanik või vastutav kasutaja.
  • Haldab maksu- ja tolliamet.

Registreerimistasu

  • Tasumine sõiduki esmakordsel registreerimisel.
  • Tasub registrisse kandja.
  • Haldab transpordiamet.

Iga sõiduki maksusumma on individuaalne. Erinevate kategooriate sõidukite maks moodustub erinevat tüüpi teguritest (baasosa, CO2 osa ja täismassi põhjal arvutatud osa).

Mootorsõidukimaksu arvutuskäiku ja maksuteateid näeb hiljemalt 15. veebruaril 2025 maksu- ja tolliameti e-teenuste keskkonnas e-MTA.

Maksuteated ja maksu tasumine 2025. aastal

Sõiduk liiklusregistris registreeritudMaksu- ja tolliamet väljastab maksuteateMaksu tasumise tähtaeg
Seisuga 1. jaanuar15. veebruariks15. juuni ja 15. detsember
Jaanuaris15. veebruariks15. juuni ja 15. detsember
1. veebruar – 30. september15 tööpäeva jooksul pärast registreerimist15. detsember
1. oktoober – 31. detsember15 tööpäeva jooksul pärast registreerimist15. juuni 2026
Tabel: Maksu- ja tolliamet

Mootorsõidukimaks on olemuselt varamaks ja keskkonnamaks. Sõidukite kasutamisega kaasneb oluline negatiivne välismõju (tootmissaaste, heitmed, liiklusummikud jm). Seetõttu on maksustamise aluseks mootorsõidukite mõju keskkonnale – CO2 eriheide ja mass.

Mootorsõidukimaks laekub riigieelarvesse.

Maks rakendub järgmiste kategooriate sõidukitele:

  • sõiduautod – M1 ja M1G;
  • kaubikud, furgoonid, pikapid – N1 ja N1G;
  • mootorrattad – L3e, L4e, L5e, L6e ja L7e;
  • maastikusõidukid – MS2;
  • ratastraktorid – T1b, T3 ja T5.

Mootorsõidukimaksu maksustamise periood ja maksukohustuse tekkimine

Mootorsõidukimaksu maksustamisperiood on aasta ja maksukohustus tekib jooksva aasta 1. jaanuaril või sõiduki esmakordsel registreerimisel liiklusregistris.

Sõiduk on liiklusregistris 1. jaanuari seisuga

Maksu- ja tolliamet väljastab maksuteate mootorsõidukimaksu tasumiseks isikule, kes on 1. jaanuari seisuga mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja. Maksuteate väljastame hiljemalt 15. veebruariks e-teenuste keskkonnas e-MTA. Samal ajal on e-MTAs nähtav ka maksu arvutuskäik.

Mootorsõidukimaks tuleb aasta jooksul tasuda kahes osas:

  • pool maksusummast 15. juuniks ja
  • ülejäänud osa 15. detsembriks.

Soovi korral võib kogu maksusumma tasuda ühekorraga 15. juuniks.

Sõiduk registreeritakse liiklusregistris aasta jooksul

Kui sõiduk registreeritakse liiklusregistris esimest korda maksustamisperioodi (aasta) jooksul, siis tekib samuti mootorsõidukimaksu tasumise kohustus, kuid väiksemas määras. Sellisel juhul arvutatakse maks proportsionaalselt päevade eest, mis on jäänud jooksva aasta lõpuni ning maksuteade väljastatakse 15 tööpäeva jooksul pärast sõiduki liiklusregistris registreerimist.

Näide: sõiduk registreeritakse liiklusregistris 10.12.2025. Maksu- ja tolliamet arvutab sõiduki eest mootorsõidukimaksu järgmiselt:

  • 2025. aasta eest – sõiduki registreerimisele järgnevast päevast alates (kokku 21 päeva eest) ja maks tuleb tasuda 15. juuniks 2026;
  • 2026. aasta eest – liiklusregistri 1. jaanuari 2026 andmete alusel ja maks tuleb tasuda kahes osas: 15. juuniks 2026 ja 15. detsembriks 2026.

2027. aasta 1. jaanuaril jõustub seaduse säte, mille järgi maksustatakse mootorsõidukimaksuga ka liiklusregistrist ajutiselt kustutatud või peatatud registrikandega mootorsõidukid.

Mootorsõidukimaksu maksjad

Mootorsõidukimaksu maksavad liiklusregistris registreeritud mootorsõidukite:

  • omanikud:
    • füüsilised isikud,
    • juriidilised isikud,
    • avalik-õiguslik juriidilised isikud,
    • riigi-, valla- või linnaasutused.
  • Vastutavad kasutajad juhul, kui sõiduki omanik on liisinguandja või mitteresidendist füüsiline või juriidiline isik.

Krediidiasutuste seaduse kohaselt on liisingutehingud finantsteenused. Liisingulepingu ja liisinguandja mõisted on selgitatud võlaõigusseaduses.

Kui mootorsõiduki või selle haagise omanik on füüsiline isik, kes ei oma Eestis elamisluba, või juriidiline isik, kes ei ole seaduses ettenähtud korras Eestis registreeritud, kantakse liiklusregistrisse vastutava kasutajana mootorsõiduki või selle haagise omaniku poolt määratud Eesti kodakondsusega või Eestis elamisloa või -õiguse saanud Eestis alalist elukohta omav füüsiline isik või Eestis registreeritud juriidiline isik (liiklusseaduse § 76 lg 4).

Sõidukite andmed transpordiameti liiklusregistris

Transpordiamet esitab maksu- ja tolliametile mootorsõidukimaksu seaduse 3. peatükis toodud maksumäärade ja -vabastuste arvestamiseks vajalikud andmed:

  1. Mootorsõiduki omaniku või vastutava kasutaja üldandmed
    Omaniku või vastutava kasutajaga seotud andmed (nimi, isikukood, sünniaeg) aitavad maksusumma määramiseks sõiduki isikuga siduda.
  2. Andmed mootorsõiduki tuvastamiseks
    Näiteks sõiduki VIN-kood ning registreerimisnumber.
  3. Mootorsõiduki tehnilised andmed
    Mootorsõidukimaksu arvutamiseks vajalikud tehnilised andmed on sõiduki vanus, mootori töömaht, CO2 eriheide ja selle mõõtmise metoodika, mass, kilovatid, märge “NOVC-HEV” (välise laadimiseta hübriidelektrisõiduk) või “OVC-HEV” (välise laadimisega hübriidelektrisõiduk) olemasolu kohta, märge eritingimuste kohta (autoelamu).

Kontrollige sõiduki andmeid liiklusregistris juba praegu, et maksu arvutamise aluseks olevad andmed oleksid õiged.

Maksumäärad ja maksu arvutamine

Mootorsõidukimaksu arvutab maksuhaldur transpordiameti liiklusregistri andmete alusel vastavalt mootorsõidukimaksu seaduse §-des 11–14 toodud maksumääradele.

  • Maks arvutatakse ühe kalendriaasta eest ette.
  • Maksuteadet ja mootorsõidukimaksu arvutuskäiku näete hiljemalt 15. veebruaril 2025 e-teenuste keskkonnas e-MTA.
  • Iga sõiduki maksusumma on individuaalne ja sõltuvalt kategooriast kujuneb erinevat tüüpi teguritest (baasosa, CO2 osa ja täismassi põhjal arvutatud osa).
  • M1- ja N1-kategooria mootorsõidukite, mis on vanemad kui viis aastat, maksu määramisel võetakse arvesse ka mootorsõiduki vanust. Mootorsõidukimaksu vanusest sõltuvat maksumäära kordajat rakendatakse mootorsõidukimaksu summale, millest on lahutatud baasosa.
Joonis: Maksu- ja tolliamet

Graafik näitab, kuidas mootorsõidukimaksu vanusekordaja sõiduki vananedes väheneb.

Sõidukite maksustamise reeglid

Sõiduautod – M1 ja M1G

Maastikusõidukid – MS2

Kaubikud, furgoonid ja pikapid – N1 ja N1G

Ratastraktorid – T1b, T3 ja T5

Mootorrattad – L3e, L4e, L5e, L6e ja L7e

Näiteid maksu kujunemisest sõidukite kategooriate ja tüüpide kaupa

Maksuteade

Mootorsõidukimaksu teade on haldusakt, mille alusel tekib maksumaksjal maksukohustus. Maksuteate saadetakse hiljemalt 15. veebruariks e-teenuste keskkonda e-MTA.

Maksuteate vaidlustamiseks on võimalik esitada vaie maksu- ja tolliametile (maksukorralduse seaduse §-d 52–55, § 137 lõiked 1 ja 3 ning § 138 lg 1) või pöörduda kaebusega kohtusse. Vaie tuleb esitada 30 päeva jooksul maksuteate kättetoimetamise päevast arvates.

Maksuvabastused

Mootorsõidukimaksust on vabastatud elutähtsa teenuse osutaja sõidukipark (nt päästeameti, kiirabi ja politsei sõidukid) ja välislepingutes sätestatud juhtudel maksuvabastust saavad sõidukid.

SõidukSelgitus
AlarmsõidukidMaksuvabastus tekib liiklusregistrisse omaniku ja sõiduki andmetesse märgitud “alarmsõiduki” tunnuse alusel. Alarmsõidukite loetelu tuleneb Vabariigi Valitsuse 16.06.2011 määrusest nr 77 “Alarm- ja jälitussõidukite loetelu, nende tähistamise ja liiklemise kord“.
Alarmsõiduk on liiklusseaduse kohaselt sõiduk ja maastikusõiduk, millega täidetakse kiireloomulisi ameti- või tööülesandeid, mille kestel on vaja teisi liiklejaid hoiatada nende kohalolust.
Sõidukid välislepingutes sätestatud juhtudelVälisministeeriumi taotluse alusel (esitatud Transpordiametile): välisriigi diplomaatilisele esindusele ja konsulaarasutusele, erimissioonile, Välisministeeriumi tunnustatud rahvusvahelise organisatsiooni esindusele või peakorterile, Euroopa Liidu institutsioonile või liidu õiguse alusel asutatud ametile või asutusele, Eestisse akrediteeritud välisriigi diplomaatilisele esindajale ja konsulaarametnikule, välja arvatud aukonsul, erimissiooni ja rahvusvahelise organisatsiooni esindajale, samuti diplomaatilise esinduse, konsulaarasutuse ja erimissiooni haldustöötajale kuuluvad mootorsõidukid;
Kaitseministeeriumi taotluse alusel (esitatud Transpordiametile): välislepingus sätestatud maksusoodustuse rakendamisel sõjalisele peakorterile ning ühises kaitsetegevuses osalevale NATO liikmesriigi või ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika raames liidu meetmete rakendamiseks ellu viidavas kaitsetegevuses osaleva liikmesriigi ja nendega kaasas oleva tsiviilkoosseisu ning nende liikmete, välisriigi relvajõudude ja tsiviilkoosseisu liikmete ning nende ülalpeetavate, välisriigi relvajõudude lepingupartneri töötajate, rahvusvahelise sõjalise peakorteri liikmete ja nende ülalpeetavate ning peakorteri lepingupartneri töötajate ja nende ülalpeetavate ning välisriigi, mis ei ole liikmesriik ega NATO liikmesriik, relvajõududele ja tsiviilkoosseisule ning rahvusvahelisele sõjalisele õppeasutusele kuuluvaid mootorsõidukid.
Tabel: Maksu- ja tolliamet

Maksu tasumine

  • Mootorsõidukimaksu tasumine hakkab toimuma e-teenuste keskkonnas e-MTA.
  • Mootorsõidukimaksu võib tasuda täies mahus maksuhalduri ettemaksukontole niipea, kui maksukohustus tekib. Selleks, et maksu oleks mugavam tasuda, võib internetipangas vormistada püsikorralduse ning kanda iga kuu ettemaksukontole väiksemaid summasid.
  • Maksu saab tasuda ka pangaülekandega ning ameti teenindusbüroodes.
  • Igal inimesel ja ettevõttel on e-teenuste keskkonnas e-MTA personaalse viitenumbriga ettemaksukonto, kuhu laekuvad kõik maksuhaldurile kantud summad ning millelt toimub nõuete tasumine. Ettemaksukonto luuakse automaatselt ja selle jääki ning tehtud toiminguid näete e-MTAs.
  • Mootorsõidukimaksu tasumine enne tähtpäeva:
    • maksusumma on kuni tasumise tähtpäevani ettemaksukontol,
    • maksusumma kantakse nõuete katteks automaatselt tasumistähtpäeva järgsel varahommikul,
    • ühe ja sama tasumistähtpäevaga nõuete olemasolul kantakse need nõuete katteks maksukorralduse seaduse § 105 lõikes 6 toodud järjekorras.

Näide: mootorsõidukimaksu tasumise tähtpäev on 15. juuni. Tasudes maksu 1. märtsil jääb see summa ettemaksukontole kuni 16. juuni varahommikuni.

  • Mootorsõidukimaksu tasumine, kui tähtpäev on möödunud:
    • ettemaksukontole laekunud summad kantakse nõuete katteks automaatselt kolm korda ööpäevas – kell 01.00, 10.30 ja 18.30, s.t mitte kohe summa laekumise järel;
    • kui tasumata on mitu nõuet, siis alustatakse tasumist varaseima tähtpäevaga nõudest.

Näide: mootorsõidukimaksu tasumise tähtpäev on 15. detsember. Tasudes maksu 20. detsembril kell 12.00, kantakse ettemaksukontole laekunud summa mootorsõidukimaksu katteks 20. detsembril kell 18.30.

Maksu tagastamine

Mootorsõiduki võõrandamise või kasutusõiguse ülemineku korral maksu ei tagastata ja maksusummat ei vähendata. Endisel omanikul on kohustus tasuda kogu aastamaks täies mahus ja tähtaegselt.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll