Küsimus: kui ettevõte rendib sõiduauto välja turuhinnas oma juhtimis- või kontrollorgani liikmele, kuidas on siis maksustamisega? Kas rendileandja peab maanteeametis sõiduki registreerima 100% ettevõtluses kasutatavaks?
Vastab Eesti maksumaksjate liidu vanemjurist Martin Huberg
Põhimõtteliselt, kui sõiduk soetatakse selleks, et see rendile anda, siis käibemaksu mahaarvamise piirang (st kus piiratakse sisendkäibemaksu mahaarvamist 50%) ei kohaldu. Sama on siis, kui olemasolevat sõidukit hakatakse kasutama rendile andmiseks. Meie seaduses tuleb see küll pigem ridade vahelt vaja välja lugeda, kuid Euroopa Nõukogu rakendusotsuses on see otsesõnu kirjas, samuti on MTA sellest nii aru saanud.
Rakendusotsuses, mis Eestil 50% mahaarvamise piirangut kohaldada lubab, sätestatakse, et see piirang ei kehti järgmiste sõiduautokategooriate suhtes:
“a) edasimüümiseks, rentimiseks või liisimiseks ostetavad sõidukid;
b) tasu eest reisijateveoks, sealhulgas taksoteenuseks, kasutatavad sõidukid;
c) õppesõiduteenuseks kasutatavad sõidukid.”
Vaata nõukogu rakendusotsuse, millega lubatakse Eesti Vabariigil kehtestada meede, millega tehakse erand direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) artikli 26 lõike 1 punktist a ning artiklitest 168 ja 168a (2014/797/EL) artiklit 5.
MTA selgitab oma juhendis: “Sisendkäibemaksu piirangut ei kohaldata sõiduautode soetamisel juhul, kui sõiduauto soetatakse (sh kapitalirendi tingimustel) edasimüügi eesmärgil või antakse kasutuslepingu alusel teisele isikule kasutamiseks. Lisaks on tingimus, et maksukohustuslane peab tegelema sõiduautode kasutusse andmisega ning ta ei võta neid sõiduautosid muul otstarbel kasutusse, st neid sõiduautosid ettevõtte töötajad ega juhtkond ise ei võta kasutusele.”
Kuna see töötajaid ja juhtorgani liikmeid puudutav jutt peab arvestama rakendusotsusega ehk siis erand ei kehti kasutuslepingutele, siis järelikult, kui muid mahaarvamisõigust piiravaid aluseid ei eksisteeri, siis võib 100% sisendkäibemaksust maha arvata ning rendiarve tuleb teha käibemaksuga. Mahaarvamine oleks piiratud siis, kui toimuks hüvitamine kulude baasil või kilomeetri hinnast ja sõidupäevikust lähtuvalt ning kui tegemist oleks tööandja kasutuses oleva sõiduautoga, mitte kasutuslepingu alusel töötaja kasutuses olevaga.
Seega, kui see on ikka sisuliselt ka renditeenus, siis arvate sisendkäibemaksu maha, esitate rendi kohta arve ning maksustate seda käibemaksuga. Kuivõrd tegemist ei ole tööandja kasutuses oleva sõidukiga, siis erisoodustust ei teki, kuid peate ka arvestama, et sellest ei teki mingit käibemaksueelist – kui tööandja rentnikuna võtaks endale kohustuse, nt autole uued rehvid soetada, siis müüakse need teenuse hinna osana edasi ja maksustatakse käibemaksuga.
Liiklusregistrisse saab märke teha omanik või vastutav kasutaja ning märge tehakse siis, kui sõiduautot kasutatakse ise, mitte ei rendita seda edasi. Märke kohta vaata siit.
Kui auto on turuhinna alusel antud kasutuslepingu alusel juhtimis- või kontrollorgani liikme kasutusse, siis ei saa erisoodustust tekkida, sest leping ise on turuhinnas ja sõiduk on teise poole valduses.