KÜSIMUS:
Kas ja kuidas kuulub ettevõtte auto parkimisega seotud viivistasu maksmine maksustamisele?
VASTUS:
Tulenevalt kohalike maksude seadusest on parkimistasu kohalik maks. Viivistasu on sisuliselt trahv kohaliku maksu (parkimistasu) kohustuse täitmata jätmise eest, mistõttu tuleb sellise kulu tegemisel arvestada tulumaksuseaduse § 34 p-s 1 sätestatuga – trahve ei loeta ettevõtlusega seotud kuluks ning sellistelt kuludelt tuleb tasuda tulumaksu.
Viivistasu maksja on mootorsõiduki omanik. Mootorsõiduki kasutaja on viivistasu maksja siis, kui mootorsõidukit kasutati kasutuslepingu või omandireservatsiooniga müügilepingu alusel ning mootorsõiduki eest vastutava kasutaja andmed on kantud liiklusregistrisse. Kohustus viivistasult tulumaksu tasuda on eelpoolnimetatud viivistasu maksjal, olenemata sellest, kas keegi teine tema eest viivistasu tasub (nt töötaja parkis ettevõtte autoga ilma parkimise eest maksmata ja tasub ise ka viivistasu).
Kuna viivistasu määramine ei anna õigust jätkata parkimist ja viivistasu maksmisega ei loeta parkimistasu tasutuks, siis ei saa ka osa viivistasust lugeda parkimise eest makstud tasuks.
Isikliku sõiduauto töösõitudeks kasutamise kõikide kulude (sh parkimistasu ja viivistasu) hüvitamisel tuleb lähtuda vastavast Vabariigi Valitsuse määrusest (määrus nr 164 14.07.2006).