Kuivõrd tehingud omakapitali sisse- ja väljamaksetega ei ole väga sagedased, on maksu- ja tolliamet leidnud, et nende deklareerimisel esineb tavapärasest rohkem eksimusi. Tulumaksu valdkonnajuht Madis Laas selgitab, millised need on.
Ühinemiste ja jagunemiste keerukus
Samuti eksitakse jätkuvalt ühinemiste ja jagunemiste korral omakapitali sissemaksete deklareerimisel. Ühinemiste korral tasub tähele panna, et õiguseid ei saa juurde tekkida. Seda reguleerib tulumaksuseaduse § 50 lõige 2. Lihtsustatult tähendab see, et olukorras, kus kaks äriühingut ühinevad, saab liita nende olemasolevad sissemaksed. Näiteks kui ühel äriühingul oli omakapitali sissemakseid deklareeritud 10 000 euro väärtuses ja teisel 15 000 euro väärtuses, saab vormil TSD kajastada nende kahe sissemakseid kokku 25 000 euro ulatuses. Erandina kehtib ühinemiste puhul veel detail, et ühendanud või ühinemisel asutatud äriühingu omakapitali tehtud sissemaksena ei võeta arvesse ühe ühinenud äriühingu poolt teise ühinenud äriühingu omakapitali tehtud sissemakseid. Teisisõnu tähendab see seda, et emaühingu ühinemisel tütarühinguga, ei saa nende omavahelisi sissemakseid liita ja tütarühing ei saa temasse tehtud omakapitali sissemakseid emaühingule üle anda ega õiguste üleandmisena vormil TSD lisa 7 deklareerida.
Jagunemiste puhul tuleb tähele panna, et üle saab anda ainult nii palju omakapitali sissemaksena deklareeritud summast, kui on jagunev äriühing enne jagunemist vormil TSD lisa 7 deklareerinud.
Näiteks, kui üks äriühing jaguneb kaheks ja ta on enne jagunemist deklareerinud omakapitali sissemakseid 50 000 euro ulatuses, siis kaks uut äriühingut saavad pärast deklareerida kahe peale kokku 50 000 eurot – näiteks 30 000 ja 20 000 eurot. Seejuures peab omakapitali sissemaksete üleandmisel olema majanduslik sisu ja tehingud. Mille eesmärk on tekitada ainult võimalus selliste omakapitali sissemaksete üle andmiseks, võib maksuhaldur menetluse raames ümber hinnata ja maksustada vastavalt tehingute tegelikule sisule.
Ühinemiste ja jagunemiste puhul tuleb ka jälgida, et omakapitali sissemaksete üleandmine ja vastuvõtmine oleks deklareeritud mõlemal osapoolel – üleandjal vormil TSD lisa 7 osal III ja vastuvõtjal osal IV. Kokkuvõttes on ühinemiste ja jagunemiste käigus üle antavate õiguste deklareerimine üsna keerukas ja nüansirohke. Deklareerimise lihtsustamiseks on abiks juhendmaterjal, aga küsimuste korral on mõistlik pöörduda info saamiseks ariklient@emta.ee.
Oma osade/aktsiate ostmine ja müümine
Oma osade/aktsiatega tehtavate tehingute puhul jäetakse sisse- ja väljamaksed tihti maksudeklaratsiooni vormil TSD deklareerimata. Oma osade/aktsiate tagasiostu puhul ostab äriühing ettevõtte osanikelt või aktsionäridelt tagasi oma osasid/aktsiaid ning oma osade/aktsiate müügil laekub ettevõttele raha müüdud oma osade/aktsiate eest. See tähendab, et ettevõtte omakapitalis toimuvad muutused ja see peab saama deklaratsioonil kajastatud. Seega olukorras, kus osanikelt või aktsionäridelt ostetakse tagasi oma osasid/aktsiaid ja toimub väljamakse ettevõttest, tuleb see vormil TSD lisa 7 deklareerida omakapitali väljamaksena. Samamoodi tuleb oma osade/aktsiate müügil kajastada oma osade/aktsiate eest laekunud raha omakapitali sissemaksena. Deklareerimine toimub kassapõhiselt, see tähendab raha reaalse liikumise järgi.
Vaata ka:
- Juhendmaterjal koos näidetega
- Levinud eksimused omakapitali sisse- ja väljamaksete deklareerimisel, osa 1
- Levinud eksimused omakapitali sisse- ja väljamaksete deklareerimisel, osa 2