Levinud eksimused omakapitali sisse- ja väljamaksete deklareerimisel, osa 1

Madis Laas, Maksu- ja Tolliameti maksuauditi osakonna tulumaksu valdkonnajuht

Kuivõrd tehingud omakapitali sisse- ja väljamaksetega ei ole väga sagedased, on maksu- ja tolliamet leidnud, et nende deklareerimisel esineb tavapärasest rohkem eksimusi. Tulumaksu valdkonnajuht Madis Laas selgitab, millised need on.

Omakapitali sissemakse osa, millega suurendatakse ülekurssi, võib deklareerida TSD lisal 7

Kõige üldisem ja lihtsam idee omakapitali sissemaksete puhul on see, et kogu summa, mis vastab äriseadustikust tulenevatele tingimustele ja mis ettevõttele sissemakse raames üle antakse, on õigus deklareerida maksudeklaratsiooni vormil TSD omakapitali sissemaksena. Praktikas aga esineb olukordi, kus omakapitali sissemaksena deklareeritakse vormil TSD ainult osa- või aktsiakapitali suurendamise summa, aga ülekursi osa on jäänud deklareerimata. Maksudeklaratsiooni vormi TSD lisa 7 täitmise juhendis on rahandusminister täpsustanud, et omakapitali sissemaksena käsitatakse ka aktsionäride või osanike sisse makstud ülekurssi. Ehk olukorras, kus omakapitali sissemakse tehakse 50 euro ulatuses osakapitali ja 15 000 euro ulatuses ülekurssi, saab vormil TSD omakapitali sissemaksena deklareerida 15 050 eurot.

Omakapitali väljamakse võib olla mitterahaline

Sõltumata sellest, kas tegemist on rahalise või mitterahalise väljamaksega, tasaarvestusega, vahetamisega vms, tuleb väljamakse deklareerida maksudeklaratsiooni vormil TSD lisal 7. Seega ei ole väljamakse piiritletud ainult raha liikumisega. Mitterahaline väljamakse võetakse arvesse turuhinnas, s.t summas, mida oleks saadud selle vara müügist. Kõige lihtsam näide selle osas on väljamakse füüsilise varaga, milleks võib olla näiteks auto või kinnisasi. Sel juhul peaks hinnaks olema teiste sarnaste varade hind.

Omakapitali väljamakse kajastamine kohustusena

Üldiselt deklareeritakse omakapitali väljamakseid kassapõhiselt, aga esineb üks erand. Olukorras, kus füüsilist väljamakset ei toimu ja omakapitali väljamakse kohustus võetakse bilansis üles kohustusena, tuleb vormil TSD lisal 7 deklareerida ka omakapitali väljamakse. Teisisõnu, kui omakapitali osaliselt konverteeritakse või tõstetakse ringi kohustuseks või laenuks, siis tuleb sellise toimingu puhul deklareerida väljamakse. Pärast sellist muutust ei ole tegemist enam Rahandusministri määruses nr 60 kirjeldatud tingimustele vastava omakapitaliga, mistõttu kuulub see deklareerimisele omakapitali väljamaksena.

Vaata ka:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll