Sõidujagamisplatvormi kaudu taksoteenust osutava autojuhi tulu maksustamine

Taksoveoteenuse osutamine on oma olemuselt ettevõtlus. Ettevõtlusega tegutsemisel tuleb inimesel otsustada, kas pakkuda oma teenuseid FIEna, äriühingu kaudu või läbi ettevõtluskonto.

Ettevõtluskonto

Eraisikult eraisikule pakutavate teenuste (sh taksoveoteenuse platvormide kaudu teenitud tulu) maksustamise lihtsustamiseks on alates 2019. aastast võimalik kasutada ettevõtluskontot. Selleks tuleb ettevõtluskontot pakkuvas pangas (LHV) avada spetsiaalne konto ning teenitud tulu lasta sinna kanda. Pank broneerib laekunud summadest automaatselt ettenähtud protsendi (kui aastane laekumine on kuni 25 000 eurot – on maksumäär 20%, seda ületavalt summalt 40%) maksude katteks ning kannab maksuhaldurile. Ettevõtlustulu maksust saab tasutud nii tulumaks, sotsiaalmaks kui ka kohustuslik kogumispensioni makse ning kehtestatud maksumäär võtab arvesse arvestuslikud kulutused, mis teenuse osutamisega tekkida võivad. Maksudeklaratsioonide, ettevõtjaks registreerimise ja kulude üle arvestuse pidamise kohustust eraisikul sellega ei kaasne.

Eraisikul on ettevõtluskonto kasutamine juhusliku (ettevõtlus)tulu teenimisel kindlasti mõistlik, sest ettevõtluskonto kasutamine toob kaasa ka sotsiaalmaksu ja kohustuslikku kogumispensioni makse tasumise, ehk see suurendab II samba pensionifondi sissemakseid ja sealtkaudu teenitud tulu võetakse arvesse ka sotsiaalmaksust sõltuvate hüvitiste maksmisel.

Füüsilise isiku ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamine

Füüsilisest isikust ettevõtja

Füüsilisest isikust ettevõtjad (FIE) võivad ettevõtlustulust maha arvata ettevõtlusega seotud kulud ning kasumilt peavad nad maksma tulu- ja sotsiaalmaksu ning kohustusliku kogumispensioni süsteemiga liitunud FIE ka kohustusliku kogumispensioni makset.

Käibemaksukohustuslasest FIE peab maksma käibemaksu. Käibedeklaratsioon (vorm KMD) tuleb maksu- ja tolliametile esitada igakuiselt.

FIE ei saa endale dividende maksta ning ta ei pea esitama majandusaasta aruannet äriregistrile.

Ettevõtlustulu tuleb deklareerida tuludeklaratsiooni vormil E. Tuludeklaratsioon, sealhulgas vorm E, tuleb esitada kord aastas koos isiku muude tulude ja mahaarvamistega järgneva aasta 30. aprilliks. FIE maksuarvestus on kassapõhine, mis tähendab, et tulud ja kulud tuleb näidata selle aasta maksuarvestuses, millal raha liigub.

Kui FIE soovib näiteks suurema investeeringu tegemiseks raha koguda, siis võib ta kasutada maksukohustuse edasilükkamiseks erikontot.

FIE-d peavad arvestama ka võimalike avansiliste maksete tasumise kohustusega.

Füüsilisest isikust ettevõtja ABC

Äriühing

Osaühingu (OÜ) vormis ettevõtlusega tegelemisel peab arvesse võtma, et autojuhi teenuse osutamine on isiku aktiivne tegevus ning palgatulult tuleb maksta tööjõumaksud (tulumaks, sotsiaalmaks, töötuskindlustusmakse ning kohustusliku kogumispensioni makse, kui isik on liitunud kohustusliku kogumispensioni süsteemiga).

OÜ omanik võib lisaks palgale saada omanikutuluna dividende. Dividendilt tuleb maksta ainult tulumaksu.

OÜ esindaja peab maksustatavate väljamaksete tegemisel esitama igakuiselt maksuhaldurile maksudeklaratsiooni TSD (tulu- ja sotsiaalmaksu, kohustusliku kogumispensioni makse ja töötuskindlustusmakse deklaratsioon) ning kord aastas äriregistrile majandusaasta aruande.

Käibemaksukohustus tekib, kui OÜ maksustatav käive ületab kalendriaasta algusest arvates 40 000 eurot ning selle määra täitumisel peab OÜ esindaja esitama maksuhaldurile avalduse käibemaksuregistrisse kandmiseks. Käibedeklaratsioon (vorm KMD) tuleb maksuhaldurile esitada igakuiselt.

Autojuhiteenust osutaval isikul tuleb endal otsustada, millist ettevõtluse vormi – FIE või OÜ – ta hakkab kasutama.

Sõltumata valitud ettevõtlusvormist tuleb arvestada, et Hollandis käibemaksukohustuslasena registreeritud Uberi osutatav rakenduse kasutada andmise teenus kuulub käibemaksuseaduse § 10 lg 5 nimetatud teenuste hulka – see tähendab, et Uberi rakenduse kasutamine tekitab sõidujagamisteenust pakkuvale Eesti ettevõtjale (FIE-le või OÜ-le) piiratud maksukohustuslasena registreerimise kohustuse ning sellelt teenuselt tuleb deklareerida ja maksta Eesti maksumääraga 20% käibemaksu (pöördmaksustamine).

Kuna piiratud maksukohustuslasel puudub oma ettevõtluseks ostetud kaupade ja teenuste sisendkäibemaksu (sealhulgas pöördmaksustatud teenuse ostuhinnalt endalt välja arvutatud käibemaksu) mahaarvamise õigus, tasub ettevõtluse käigus autojuhiteenust osutavatel isikutel kaaluda enda registreerimist käibemaksukohustuslaseks tavakorras vabatahtlikult enne registreerimiskohustuse piirmäära täitumist.

Piiratud käibemaksukohustuslane

Juhuslik tulu

Eraisikust autojuhid, kes teevad väga üksikuid juhuslikke sõite, mida ei saa ettevõtluseks lugeda, peavad teenitud tulu deklareerima tuludeklaratsiooni alajaotuses “Muu tulu, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud” ning maksma ise tulumaksu.

Eraisikust autojuhtidel, kellele on see juhuslik tulu, muid makse sellega ei kaasne. Deklareerida tuleb sõitude või autojuhi teenuse eest saadud summa, millest kulusid (näiteks Uberi, Bolt või mõne muu sõidujagamisteenuse platvormi teenustasu, kütus, autoremont, rehvid jne) maha arvata ei saa.

Sõidukokkuvõte

Kui taksoveoteenuse kasutamine oli seotud sõitja tööülesannete täitmisega, saab tööandja selle kulu oma töötajale hüvitada sõidujagamisteenuse platvormi poolt väljastatud sõidukokkuvõtte alusel kui teise isiku kasuks tehtud dokumentaalselt tõendatud kulu tulumaksuseaduse § 12 lg 3 lähtuvalt. Seda sõltumata asjaolust, kas taksoveoteenuse osutaja oli FIE, OÜ, ettevõtluskonto omanik või eraisik.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll