Pole nii lolli inimest, kelle käest poleks midagi õppida, ja pole nii tarka, kes ei räägiks lollusi. /Enn Kasak/RMP.ee maksuskoop 18. nädal

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

28. aprill – 4. mai

Kätte on jõudnud aprilli viimane ning mai esimene nädal. Alanud nädal, tõotab tuua soojad ilmad ning ilusa päikesepaiste. Nädala algus kulgeb rahulikus rütmis. Aega sisustavad jooksva kuu viimaste tehingute ja kokkuvõtete tegemine ning osadel ka palgaarvestus ning töötasu väljamaksed.

Kevad on täies hoos ning sel nädalal tähistame ka kevadpüha. Loodame, et neljapäevane puhkepäev pakub paljudele võimalust koduhoovis kas kevadkoristust teha või siis hoopis sõprade-sugulaste ja pere seltsis kaunist ilma nautida.

Neljapäeval, algab mai kuu.

Mais on 31 kalendripäeva.
Isikutel, kes töötavad esmaspäevast reedeni on mais 21 tööpäeva, mis teeb kokku 168 töötundi.
Mais on ka sel aastal üks riigipüha – 1. mai kevadpüha.

Jooksvasse nädalasse mahub üks riigipüha – 1. mai, kevadpüha, mis on vastavalt pühade ja tähtpäevade seaduse § 2 p 4 riigipüha ja puhkepäev. Küll aga tasub meeles pidada, et kolmapäevasele pühale eelnevat tööpäeva ei ole kohustus tööandjal lühendada (TLS § 53).

Sotsialismiperioodil oli 1. mai tööliste püha. Sel päeval korraldati suuri rongkäike millest võtsid osa töölised ja õpilased ning mida kutsuti maiparaadiks. Maiparaad oli väga oluline ning seda sai näha ka televiisorist või kuulata ülekannet raadiost.
Keskajal korraldati aga maikarnevali. Seda tehti just Tallinnas, kus karnevali ajal valisid linnakodanikud maikuninga ja maikuninganna.

1. mai on ka volbripäev.

Volbripäeva saabumine tähistas kevade lõplikku võitu talve üle, kus eesti kombestikus oli levinumaks märgiks kaunviljade külv. Kõige halva eemalepeletamiseks kaasnes tuletegemine (maituli), kellade helistamine, lärmitsemine ja muud rituaalid.

Neljapäev 1. mai on tähtis veel ka seetõttu, et sellest päevast peatatakse nende ettevõtjate tegevuste registreeringud Majandustegevuse registris, kes jätsid oma registreeringud 15. aprilliks kinnitamata (majandustegevuse registri seaduse § 26). See aga tähendab, et antud ettevõtjad ei tohiks enam tegutseda registreeringut vajaval tegevusalal.

Registreeringu kinnitamata jätnud ettevõtjal on nüüd kaks võimalust:
1) Ettevõtja esitab kinnituse registreeringu andmete õigsuse kohta ja haldusorgan taastab registreeringu viie tööpäeva jooksul vastava kinnituse saamisest arvates.
2) Ettevõtja ei esita kinnitust registreeringu õigsuse kohta ja haldusorgan kustutab peatatud registreeringu kuue kuu möödumisel registreeringu peatamisest arvates.

Reedel, 2. mail tuleb esitada Sotsiaalkindlustusametile vorm ESD neil, kel on tööl töövõimetuspensioni saavaid isikuid, kelle eest maksab riik sotsiaalmaksu miinimummääras.
2014 aastal on vormile ESD märgitav maksimaalne sotsiaalmaksu summa on 105.60 (33% 320.-st). 

Vaata 18. nädalat RMP.ee KALENDRIS.

RMP.ee toimetuselt   

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll