Finantsinspektsioon: laenu restruktureerimise eesmärk peab olema laenuvõtja maksevõime taastamine

Finantsinspektsioon juhib märgukirjaga laenuandjate tähelepanu laenude restruktureerimise meetmetele, mida kasutada, kui laenuvõtjal on tekkinud makseraskused. Laenuturule saadetud märgukirja eesmärk on selgitada ja täpsustada vastutustundliku laenamise põhimõtteid ning rõhutada koostöö olulisust.

“Me soovime rõhutada, et maksevõime vähenemisest haavatud laenuvõtja seisundit ei tohi laenuandja kurjasti ära kasutada. Laenude restruktureerimise tulemusena peaks olema võimalik taastada laenuvõtja maksevõimet ja jätkata lepingu täitmist,” selgitas märgukirja peamist iva Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. “Ka laenuvõtja peab olema aus ja koostööaldis laenulepingute tingimuste muutmise läbirääkimistel,” lisas Kessler.

Märgukiri sisaldab näitlikku loetelu restruktureerimismeetmetest ja soovitab nende kasutamise ning vältimise juhtumeid. Näiteks üldjuhul ei lähe makseraskuste tekkimisel füüsilise isiku käenduse kasutamine tagatisena kokku vastutustundliku laenamise põhimõttega. Erandkorras füüsilise isiku käendust lubatakse. Näiteks siis, kui kõik teised laenu restruktureerimise võimalused ei annaks soovitud tulemust, kui kõikide osapoolte hinnangul on see parim lahendus ja kui käendaja on võimeline kaasnevaid kohustusi kandma..

Finantsinspektsiooni märgukiri on suunatud Eestis tegutsevatele pankadele, pangafiliaalidele ning krediidiandjatele ja –vahendajatele, kes laenuvõtjast võlgnike makseraskuste tõttu rakendavad meetmeid laenulepingute, sh tarbijalaenulepingute restruktureerimiseks. Finantsinspektsioon jälgib, kas laenuandjad järgivad soovitusliku iseloomuga märgukirjas olevaid suuniseid. Vajadusel Finantsinspektsioon reageerib ja teeb ettepanekuid õigusaktide muutmiseks.

Finantsinspektsiooni märgukiri

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll