Raamatupidajal on vaja koostada kahte tüüpi aruandeid – jooksvaid, igakuiseid aruanded ja möödunud majandusaasta kohta koostatav aruanne koos lisadega. Aruandeist otsivad infot mitmed huvigrupid (omanikud, riik), seega olgu need asjakohased, täpsed ja korrektsed.
Igakuiselt riigile koostatavaid aruandeid on vastavalt ettevõtte tegevusprofiilile mõneti erinevaid. Näiteks tulu- ja sotsiaalmaksu ning kohustusliku kogumispensioni ja töötuskindlustuse maksete deklaratsioon, vorm TSD, mis esitatakse kohalikule Maksuametile väljamaksetele järgneva kuu 10. kuupäevaks või käibemaksukohustuslastel vorm KMD, mida oodatakse 20. kuupäevani.
Tähele tuleb panna, et üksikisiku maksuarvestus käib kassapõhise süsteemi järgi. Seega – kui arvestad näiteks jaanuarikuus sama perioodi töötasu, maksad palgad välja veebruaris (enne pead vajalikud maksud muidugi kinni), siis vorm TSD jaanuarikuus arvestatud maksude kohta tuleb sul esitada 10. märtsiks ja selleks kuupäevaks ka vajalikud summad maksuhaldurile üle kanda.
Käibedeklaratsioon on vaja koostada ikkagi tekkepõhiselt ning esitada arvestusperioodi järgsel kuul 20. kuupäevaks, vorm KMD. Ühesõnaga, kui arvestad jaanuarikuu käibeid ja kulusid, koostad käibedeklaratsiooni veebruarikuu 20. kuupäevaks, siis selleks ajaks pead ka tasumisele kuuluvad summad Maksu- ja Tolliameti kontole üle kandma.
Kui ettevõttel on kohustus esitada aruandeid ka Statistikaametile, peab seda kindlasti tegema. Samamoodi ei saa unustada vajadust Haigekassaga suhtlemisel – ka nemad vajavad nimekirju töötajatest – kes on tulnud, kes lahkunud, kes vajab riigi poolt hüvitatavaid puhkusepäevi jne.
RAAMATUPIDAMISE KORRALDAMISE teema lõpetame TESTIGA, testi leiad SIIT.