Ettevõtluse või ühingu tegevusega seotud kulud. Kuidas need on seotud käibemaksu arvestusega?

mees finants raamatupidamine
Foto: Shutterstock

Kui tekib küsimus, mis kulud võib ühing teha ehk kas kulu on äritegevuse või ühingu tegevusega seotud kulu, siis tuleb vastata kõigepealt küsimusele “Mille tarbeks see kulu on tehtud või tehakse?”. Vaja teada vaid paari lihtsat reeglit:

REEGEL nr 1

Kulu peab olema seotud konkreetselt ühingu tegevusega.

  • Äriühingutel tegevusega, mis on seotud nende äritegevusega, sh tootmise või müügiga. Vahet pole, kas toodetakse või müüakse kaupu või teenuseid.
  • Muudel ühingutel (näiteks mittetulundusühingutel) nende põhikirjalise tegevusega või konkreetsete eesmärkidega, milleks on ühing loodud või mis ülesanded on ühing püstitanud. Kui ühing tegeleb ka äritegevusega, tuleb kulud hoida lahus ehk pidada kulude kohta eraldi arvestust.

Otsesed kulud on vajalikud kaupade või teenuste tootmiseks või müümiseks. Näiteks materjal, kaup, transport jne.

Kaudsed kulud ehk tegevuskulud on vajalikud ühingu tegevuseks. Näiteks juhtimiskulud, turunduskulud, reklaamikulud, arenduskulud jne.

REEGEL nr 2

Kui ühing on käibemaksukohustuslane, siis kulude hindamisel tuleb teada, missuguse käibe tarbeks on kulutus tehtud.

  • Kui kulu on seotud maksustatava käibega (toodete müük on käibemaksumääraga 20% või 0%), siis võib nendelt kuludelt käibemaksu maha arvata.
  • Kui kulu ei ole seotud maksustava käibega (toodete müük on maksuvaba) või on tegemist maksustatava kuluga (omatarve või vastuvõtukulu jne), siis kulude puhul sisendkäibemaksu maha arvata ei saa.
  • Mittetulundusühingutel põhikirjalise tegevusega seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata ei saa. Ka mitte kuludelt, mis on tehtud annetustest laekunud tuludelt.

Jah, loomulikult on veel mitmeid reegleid ja nüansse kuludesse kandmisel ja maksude arvestamisel, kuid alustada tuleb alati just nendest kahest reeglist.

Kui kahtled või tekib vajadus arutada, kas konkreetne kulu on seotud Sinu äritegevusega või ühingu muu tegevusega, siis pöördu julgelt oma raamatupidaja poole. Juba enne kulu tegemist või lepingu sõlmimist.

Alati on võimalus võtta konsultatsiooni!

Allikas:  AR Tähelend

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll