Konsolideeritud finantsaruanded: negatiivne vähemusosalus

staaruanne kirjutama dokumenti muutma raamatupidmine
Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Vähemusosaluse olemasolul eraldatakse konsolideeritud finantsaruannetes vähemusosanikele omistatav osa selliste konsolideeritavate üksuste (tütarettevõtete) netovarast ja aruandeperioodi kasumist või kahjumist, kus konsolideeriva üksuse otsene ja kaudne valitsev mõju kokku ei ole 100%-line. Vähemusosaluse eristamisvajaduse olemasolu eeldusteks on seega:

  • konsolideeritud aruande koostamise vajadus, sest konsolideerimata aruannetes vähemusosalust ei eristata ning
  • vähemalt ühe konsolideeritava üksuse (tütarettevõtte) olemasolu, milles konsolideeriva üksuse (emaettevõtte) valitsev mõjuvõim ei ole täielik (st valitsev mõju < 100%).

Kuna reeglina – 100% miinus konsolideerivale üksusele omistatav osa = vähemusele omistatav osa, kus 100%=konsolideeritava üksuse netovara kokku – siis positiivse netovara korral on tehte tulemus positiivne ning negatiivse netovara puhul negatiivne.

Näide: konsolideeriva üksuse E OÜ otsene ja kaudne osalus kokku konsolideeritavas üksuses T AS oli aruandeperioodil 80% (seega vähemuse osa 20%). T AS netovara (omakapital) moodustas 31.12.20X1 seisuga -100 000 eurot.

Foto: BDO Eesti

Sarnaselt investeeringute kajastamisel kasutatava kapitaliosaluse meetodiga, kus investeeringu väärtust reeglina ei vähendata alla 0-i, ei kajastata rida-realt konsolideerimisel ka vähemusele omistatavat netovara osa bilansis negatiivsena. Kuna/kui vähemusele omistatavat osa vähendatakse kuni 0-ni, siis 0-i ületav summa jääb konsolideerimise lausendite tegemise järgselt konsolideeriva üksuse (enamuse) kanda.

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll