Lubatud eranditest konsolideerimisel II osa

Eesti raamatupidamise seadus kirjeldab erandeid viisil, mis annavad konsolideerivale üksusele konsolideeritud majandusaasta aruande koostamise vabastuse ükskõik millise lubatava erandi alla kuulumisel.

Sedakaudu tuleks erandeid analüüsida ükshaaval kuni esimese sobiva leidmiseni või veendumiseni, et konsolideeriv üksus ühegi erandi alla ei kuulu ning peab koostama konsolideeritud majandusaasta aruande. Samas tasub mõista, et raamatupidamise seadus ei keela konsolideeritud majandusaasta aruannet vabatahtlikult koostada ka siis, kui konsolideerivale üksusele rakendub vabastus läbi lubatava erandi.

Vaatleme lähemalt teist raamatupidamise seaduse § 29 lubatud erandit:
Eestis on konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande koostamise kohustusest vabastatud konsolideeriv üksus, mille aruandeaasta bilansipäeva seisuga rohkem kui üks järgnevatest näitajatest ei ole suuremad kui:

  • konsolideeritud varad kokku 4 000 000 eurot;
  • konsolideeritud müügitulu kokku 8 000 000 eurot ning
  • konsolideerimisgrupi üksuste keskmine töötajate arv aruandeaasta jooksul kokku 50 inimest.”

Erinevalt esimesest erandist võib teise erandi puhul üks näitajatest lävendit ületada, kuid mitme ületamisel konsolideeritud majandusaasta aruande koostamise vabastust kasutada ei saa.

Esimese erandi alla kuulumise hindamiseks võib konsolideeritud finantsaruandeid mitte koostada, sest näitajate mahud on nõutud viisil tuletatavad ka konsolideerimisgrupi üksuste konsolideerimata aruannetest. Teise erandi alla kuulumise analüüsimine eeldab aga üldjuhul aruandekuupäeva seisuga konsolideeritud finantsaruannete koostamist – aruandekuupäeva konsolideeritud näitajate suuruse määramiseks on vajalik koostada vähemalt konsolideeritud bilanss ja konsolideeritud kasumiaruanne.

Konsolideeritud varade leidmisel:

  • konsolideerimisgrupi majandusüksuste bilanssides kajastatud varad ja kohustised (ning omakapitali) kirjed liidetakse rida-realt;
  • konsolideeriva üksuse bilansis kajastatud konsolideeritava(te) üksus(t)e omandamise hetke soetusväärtus(t)est eristatakse (ainult konsolideeritud aruandes) arvele võetavad varad ja kohustised, mis identifitseeriti ostuanalüüsi(de) käigus;
  • konsolideeriva üksuse bilansis kajastatud ostuanalüüsiga fikseeritud konsolideeritava(te) üksus(t)e soetushetke netovara summa elimineeritakse konsolideeritava(te) üksus(t)e omakapitali(de)st;
  • (juhul kui konsolideeritava(te)s üksus(te)s on konsolideeriva üksuse osalus konsolideeritava(te) üksus(t)e netovaras väiksem kui 100%, eraldatakse vähemusosanikele kuuluv osa eraldi omakapitali kirjele “vähemusosalus” (seda kirjet kasutatakse ainult konsolideeritud aruannetes)) – siin esitatud sulgudes ja kursiivis, kuna on oluline konsolideeritud aruannete koostamisel, kuid ei ole oluline konsolideeritud varade summa leidmisel;
  • elimineeritakse täielikult kõik bilanssides kajastatud konsolideerimisgrupi üksuste vahelised nõuded ja kohustised;
  • konsolideerimisgrupi üksuste vahelistest tehingutest tekkinud realiseerimata kasumite ja kahjumite summadega korrigeeritakse asjakohaseid bilansikirjeid;
  • arvutatakse ja esitatakse (ainult konsolideeritud aruannetes) arvele võetud varade ja kohustiste väärtuste muutused;
  • juhul kui konsolideeritava(te) üksus(t)e bilanssi(de)s on finantsinvesteeringuna konsolideeriva üksuse omakapitali instrumente (nt osasid või aktsiaid), liigitatakse need konsolideeritud bilansis ümber kontrapassivateks (“Oma osad” või “Oma aktsiad”, mida kajastatakse miinusmärgiga omakapitali hulgas);
  • juhul kui konsolideeritava(te) üksus(t)e bilanssi(de)s on finantsinvesteeringuna teis(t)e konsolideeriva(te) üksus(t)e omakapitali instrumente (nt osasid või aktsiaid), korrigeeritakse vajadusel asjakohasel viisil konsolideerimisgrupi varasid ning konsolideeritud omakapitali ning
  • tehakse muud vajalikud täpsustused: bilansikirjete vahelised ümberklassifitseerimised, korrigeerimised ja elimineerimised, mis tulenevad näiteks arvestus-või aruandluspõhimõtete täpsustamisest.

Nimetatud sammude läbimise tulemusena tekib konsolideerimisgrupi konsolideeritud bilanss, mille “Varad kokku” või “Aktiva kokku” näitab konsolideeritud varade summat. Tavapäraselt on konsolideeritud varade summa väiksem kui konsolideerimisüksuste bilansside aktivate summa (sest konsolideeritava(te) üksus(t)e omandamishetke netovara ning konsolideerimisgrupi üksuste vahelised nõuded ja kohustised elimineeritakse täielikult).

Näide (summeeritud varad vs. konsolideeritud varad): konsolideerimisgrupp koosneb kahest majandusüksusest:

  • potentsiaalne konsolideeriv üksus (emaettevõtja) ning
  • potentsiaalne konsolideeritav majandusüksus (tütarettevõtja, 100% osalus).

Konsolideeriva üksuse bilansis varad kokku ehk aktiva on 1 000 000 eurot. Emaettevõtja osakapitaliks on 25 000 eurot. Tütarettevõtja kajastub emaettevõtja bilansis soetusmaksumuses 475 000 eurot (sh konsolideerimisel firmaväärtus 225 000 eurot ja firmaväärtuse akumuleeritud kulum -50 000 eurot). Emaettevõtja nõue tütarettevõtja vastu on aruandeperioodi bilansipäeva seisuga 520 000 eurot.

Konsolideeritava üksuse varad kokku moodustavad 3 800 000 eurot ning soetushetke netovara 250 000 eurot (sh osakapital 100 000 eurot ning ülekurss 150 000 eurot).

Soetamise järgselt on tütarettevõtja genereerinud aruandeperioodi kasumit 160 000 eurot. Tütarettevõtja kohustis emaettevõtja ees on aruandeperioodi bilansipäeva seisuga 520 000 eurot.

2020_10_23_Konsolideerimine_1

Näites esitatud juhul ei ületaks konsolideerimisgrupi konsolideeritud varad (3 980 000 eurot) konsolideeritud aruandluse koostamise kohustuse lävendit (4 000 000 eurot), ehkki konsolideerimisgrupi üksuste varad summeerituna moodustavad 4 800 000 eurot.

Konsolideeritud müügitulu leidmisel:

  • konsolideerimisgrupi majandusüksuste kasumiaruannetes kajastatud tulude ja kulude kirjed liidetakse rida-realt;
  • elimineeritakse täielikult kõik kasumiaruannetes kajastatud konsolideerimisgrupi üksuste vahelised müügid ja ostud, kusjuures on oluline jälgida kas kasumiaruande kirjet on mõjutanud tehingusumma või vaid kasum/kahjum;
  • konsolideerimisgrupi üksuste vahelistest tehingutest tekkinud realiseerimata kasumite ja kahjumite summadega korrigeeritakse asjakohaseid kasumiaruande kirjeid;
  • arvutatakse ja esitatakse (ainult konsolideeritud aruannetes) arvele võetud varade ja kohustiste väärtuste muutused, mis tuleb esitada läbi kasumiaruande;
  • tehakse muud vajalikud täpsustused: bilansikirjete vahelised ümberklassifitseerimised, korrigeerimised ja elimineerimised ning
  • (juhul kui konsolideeritava(te)s üksus(te)s on konsolideeriva üksuse osalus konsolideeritava(te) üksus(t)e netovaras väiksem kui 100%, eraldatakse vähemusosanikele kuuluv osa aruandeperioodi tulemusest eraldi kasumiaruande kirjele “Vähemusomanike osa kasumist” või “Vähemusomanike osa kahjumist” (seda kirjet kasutatakse ainult konsolideeritud aruannetes)) – siin esitatud sulgudes ja kursiivis, kuna on oluline konsolideeritud aruannete koostamisel, kuid ei ole oluline konsolideeritud müügitulu summa leidmisel.

Nimetatud sammude läbimise tulemusena tekib konsolideerimisgrupi konsolideeritud kasumiaruanne, mille kirje “Müügitulu” näitab konsolideeritud müügitulu summat. Tavapäraselt on konsolideeritud müügitulu summa väiksem kui konsolideerimisüksuste kasumiaruannetes kajastatud müügitulu summa (sest konsolideerimisgrupi üksuste vaheliste müügitehingute mõju elimineeritakse täielikult).

Näide (summeritud müügitulu vs. konsolideeritud müügitulu):

2020_10_23_Konsolideerimine_2

Konsolideerimisgrupp koosneb kahest üksusest: “ETTEVÕTE 1” ja “ETTEVÕTE 2”. Situatsioonis, kus “ETTEVÕTE 1” müügitulu on kokku 7 000 000 eurot ning “ETTEVÕTE 2” müügitulu on kokku 2 000 000 eurot ning seejuures “ETTEVÕTE 1” on “ETTEVÕTE 2” müünud 5 000 000 euro eest ning “ETTEVÕTE 2” on “ETTEVÕTE 1” müünud 2 000 000 euro eest, siis:

  • konsolideerimisgrupi summeeritud müügitulu moodustab 9 000 000 eurot (=7 000 000+2 000 000) ning
  • konsolideerimisgrupi konsolideeritud müügitulu moodustab (vaid) 2 000 000 eurot
    (=7 000 000+2 000 000-5 000 000-2 000 000).

Sedakaudu ei ületaks konsolideerimisüksus konsolideeritud müügitulule sätestatud lävendit (8 000 000 eurot).

Lisaks täielikult elimineeritavatele konsolideerimisgrupi üksuste vahelistele müügitehingutele võib konsolideeritud kasumiaruande kirje “Müügitulu” olla mõjutatud ka ümberklassifitseerimistest ja ümbergrupeerimistest juhtudel, kus konsolideerimisgrupi üksuste põhitegevused (äritegevus) ning mittepõhitegevused (muud äritegevused, investeerimis- ja finantseerimistegevused) ei ühti.

Konsolideerimisgrupi üksuste keskmise töötajate arvu leidmisel:

  • info töötajate aruandeperioodi keskmise arvu kohta tuleb konsolideerimisgrupi üksustest kokku koguda ning liita;
  • on oluline, et kõik konsolideeritavad üksused kasutaksid sarnast või lähedast perioodi keskmise arvutamise põhimõtet;
  • kui keskmise leidmiseks kasutatakse aegrida, siis on õigem kasutada kronoloogilist keskmist;
  • muudel võrreldavatel tingimustel annab tavapäraselt väikseima tulemuse nn “täistööajale taandatud keskmine töötajate arv”.

Kokkuvõte

Sarnaselt esimese erandiga on ka teine konsolideeritud aruandluse koostamise kohustuse erand mõeldud eelkõige raamatupidamiskohustuslase halduskoormuse vähendamiseks.
Kuna teise erandi rakendamiseks peab konsolideeritud numbrid enne otsustamist kokku saama, siis halduskoormus väheneb eelkõige majandusaasta aruande keerukuse kahanemise kaudu. Kui mikro- või väikeettevõtjal on lubatud majandusaasta aruande osana esitada nn lühendatud raamatupidamise aastaaruanne, siis konsolideeritud majandusaasta aruande koostamisel ei ole võrreldava mikro- või väikese konsolideerimisgrupi lühendatud konsolideeritud raamatupidamise aastaaruande esitamine seadusega lubatud. Seega konsolideerimisvabastuse mitte rakendumisel või mitte kasutamisel tuleb koostada täiemahuline konsolideeritud majandusaasta aastaaruanne.

Lubatud eranditest konsolideerimisel I osa

Allikas:  BDO Eesti

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll