Majandusaasta aruannete esitamine notari kaudu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Majandusaasta aruanne on võimalik esitada ettevõtjaportaali kaudu või notari vahendusel.

Kui majandusaasta aruanne soovitakse esitada notari kaudu, siis tuleb aruanne ja kõik selle lisad (sh audiitori järeldusotsus) esitada notarile kas elektroonilisel kujul digiallkirjastatuna või paberkandjal. Paberkandjal esitatud aruande ja selle lisad viib notar enne aruandluskeskkonnas esitamist elektroonilisele kujule (.PDF formaati).

Aruande võib notarile tuua iga isik, kellele ühing on andnud vastava õiguse. Notar isiku esindusõigust ei kontrolli.

Notar esitab aruande koos lisadega kohtule aruandluskeskkonna kaudu viie tööpäeva jooksul arvates nende esitamisest notarile.

Notari tasu majandusaasta aruande esitamise eest on tulenevalt notari tasu seadusest 25,55 eurot. Seaduses toodud tasule summale lisandub käibemaks.

Juhul kui ühingu juhatuse liikmel puuduvad igasugused autentimise vahendid, millega on võimalik siseneda ettevõtjaportaali ja nad ei soovi ka volitada teist isikut notari kaudu, võimaldamaks sinna juurdepääsu, siis saavad nad oma aruanded koostada ka tavapärasel viisil, nagu seni on teinud.

Raamatupidamise aastaaruande vormide puhul (nii riigiteataja.ee kui ka Excel formaadis Raamatupidamise Toimkonna kodulehel) on kohustuslik täita 4 põhiaruannet (bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne ning omakapitali aruanne) ning lisade täitmise puhul võib, aga ei pea, lähtuma koostatud vormidest, samal ajal arvesse võttes raamatupidamise seaduse Lisa 3, kus on välja toodud nõuded lisades avalikustatava informatsiooni kohta.

Volituste andmine majandusaasta aruande esitamiseks

Ühingu esindusõiguslikul isikul on võimalik volitada ka teist isikut aruandluskeskkonnas majandusaasta aruande ja selle lisade esitamiseks. Selleks tuleb volitatud isikule aruandluskeskkonnas anda vastavad õigused.

Juhul kui esindusõiguslik isik ise ei pääse aruandluskeskkonda või tal on mõnel muul põhjusel võimatu aruandluskeskkonnas anda vastavad õigused, on tal seda võimalik teha notari kaudu. Selleks tõestab notar raamatupidamiskohustuslase esindusõigusliku isiku poolt välja antava volituse ja sisestab volituse andmed aruandluskeskkonda.

Volikirja tõestamise tasu on tulenevalt notari tasu seadusest 49,20 eurot, millele lisandub käibemaks.

Allikas:  Notarite Koda

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll