Materiaalse põhivara müügi ja mahakandmise kajastamine majandusaasta aruande lisas

staaruanne kirjutama dokumenti muutma raamatupidmine
Foto: Shutterstock
PRO tellijale

Majandusaasta aruannete koostamine on täies hoos ning üha enam tekib erinevaid küsimusi seoses tehingute sobitamises e-äriregistri võrdlemisi jäikade aruandevormidega. Majandusaasta aruandes nõutava avalikustatava informatsiooni hulk sõltub ettevõtte suuruse kõrval ka reaalsest tegevusest, mille alusel tuleb raamatupidajatel täita ära vajalikud lisad. Üks lisasid, mille koostamine võtab tavaliselt oluliselt aega ja mis valmistab raamatupidajatele peavalu, on materiaalse põhivara lisa.

Esimene samm materiaalse põhivara lisa täitmisel on põhivara klassifitseerimine sarnaste tunnuste alusel vastavatesse põhivara gruppidesse. Kui teatud põhivaragruppide osas on väga selge, mis peaks seal esindatud olema, siis vahel juhtub, et tulp muu materiaalne põhivara on selgelt suurema väärtusega kui teised põhivara kategooriad. Siinkohal tasub üle vaadata, kas varasid annab klassifitseerida sarnaste tunnuste alusel teistesse gruppidesse.

Kui põhivara ostude, ümberklassifitseerimiste ja amortisatsioonikulu kajastamine materiaalse põhivara lisas on ridadel suhteliselt selgelt ja arusaadavalt kirjeldatud, siis müükide ja mahakandmiste osa tekitab sageli küsimusi. Juhul, kui põhivara on täielikult amortiseerunud, kajastatakse müük või mahakandmine materiaalse põhivara lisas perioodi lõpu ridadel selliselt:

See lugu on PRO tellijatele.

Logi sisse või vormista tellimus hinnaga 3 € kuu:

Tutvumishind!

PRO 1 kuu (pikenev)

  • Ligipääs PRO portaalidele (RMP, Äri, DigiPro, Rikas ja E-kaubandus).
  • Üle 2000 raamatupidaja tööks vajaliku jooksvalt ajakohastatud tööriista, juhendi ja nõuande (sealhulgas üle 50 abitabeli).
  • RMP toimetuse korraldatud koolitustele soodustus vähemalt 25 eurot.
  • Ligipääsu Geeniuse seitsme teemaportaali tasulisele sisule.
  • Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigust veebis.
  • Ajakirja Digi paberväljaannet. Selle saamiseks saada palun oma aadress aadressile telli@geenius.ee. Paberajakirja saad tellida ainult Eesti aadressile.

26.99 € 3 € / kuu

Maksad esimesel kuul 3 €. Prooviperioodi järel jätkub tellimus hinnaga 26,99 € kuus. Soodushinnaga pakkumist saad kasutada ühe korra. See on automaatselt pikenev püsitellimus, mille saad igal ajal tühistada. Juhul kui kasutad tellimuse vormistamiseks mobiilimakset, lisandub hinnale 0,32€ teenustasu.

Tellija andmed

Sellise registrikoodiga ettevõtet ei leitud
Sisesta korrektne e-maili aadress
Sisesta korrektne mobiiltelefoninumber
Paroolid ei kattu
Tellimiseks nõustuge veebilehe kasutustingimustega
Maksan pangakaardiga Logi sisse
Sisesta SMS'ga saabunud PIN-kood

Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll